Vicente Asencio'nun Collectici Íntim adlı yapıtının incelemesi
Analysis of Vicente Asencio's Collectici Íntim
  1. Tez No: 737746
  2. Yazar: CANER KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. İNCİ YAKAR BİROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu eser metninin amacı Vicente Asencio'nun Collectici Íntim adlı yapıtının incelemesini yapmaktır. Asencio, 1965 yılında bestelediği bu eseri öğrencisi Narciso Yepes'e ithaf etmiştir. Eserin incelemesini yaparken dönemin İspanya'sının psikolojik yapısı, kültürü ve tarihi incelenmiş, Asencio'nun bu eserinin nasıl ortaya çıktığı irdelenmiştir. Bu çalışmada İspanyol kültürü üzerine yapılan araştırmada Türkçe kaynak yetersizliği nedeni ile kaynakların çoğunluğu İngilizce ve İspanyolca'dandır. 19. yüzyıl Avrupa'sında bir çok ülke, ulus devletlerini oluşturmak için milliyetçi hareketler yürütmüştür. Burjuva sınıfının güçlendiği ve yeni haklar kazandığı Avrupa'da, halkın müzik ve tiyatro gibi sahne sanatlarını izleyebilmesi ile sanatçılar bu milliyetçi hareketlerde etkin rol oynamıştır. Sanatçıların halka ulaşma ihtiyacı sonucunda halk müziği ve popüler kültüre olan eğilimler artmıştır. 18. yüzyıl İspanya'sında görülmeye başlayan müzikte milliyetçi hareket, 19. yüzyılın sonlarında hız kazanmıştır. Bu akımın ana amacı uluslararası toplumlara karşı itibarını kaybeden İspanyol medeniyetini tekrar yüceltmek ve halkı kendi değerlerinin çevresinde birleştirmek olmuştur. İspanya'da ilk hareketler zarzuela adı verilen oyunlar ile başlamış ve bu oyunlarda sadece İspanyol müzisyenler yer almıştır. Daha sonra müzikolog ve besteci Felipe Pedrell'in 19. yüzyıl sonundaki liderliği ve yönlendirmeleri ile milliyetçi hareket zirveye ulaşmıştır. Pedrell, bu süreçte ulusal kültür işaretlerini halk müziğinde aramanın gerekliliğini de vurgulamıştır. Bu dönemde Isaac Albeniz, Enrique Granados, Manuel de Falla ve Joaquín Turina ile İspanyol müziğinin rönesansı yaşanmıştır. Bu milliyetçi hareket yalnızca müzikte görülmemiştir. İspanya'daki tüm sanat dallarından sanatçılar, İspanya'nın uluslararası ölçüde saygınlığını geri kazandırırken, İspanyol halkını da birleştirebilecek bir kültürel kimlik inşa etme sürecine girmiştir. Bu kimliği oluşturmak için İspanya'da kültürel çeşitliliğin en çok hissedildiği Endülüs Bölgesi'ne odaklanılmıştır. İşte bu gelişmeler ışında Valensiya'lı besteci Vicente Asencio, 20. yüzyılda milliyetçi akımın etkilerinin görüldüğü İspanyol bestecilerden biri olmuştur. Isaac Albeniz ve Pedrell'in öğrencisi Enric Morera ile armoni, Granados'un öğrencisi Frank Marshall ile piyano çalışmış olan Asencio, özellikle Valensiya bölgesini temsil etmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada“Collectici Íntim”adlı yapıtında form analizi yöntemi ile İspanyol müziğine dair izler aranmıştır. Bunun sonucunda Pedrell'in İspanyol besteciler için önerdiği müzikal ifadenin izleri bulunmuştur. Fandango, jota gibi İspanyol dans ritimleri ile birlikte İspanyol müziğinde sık görülen modlar bu eserin oluşumunda kullanılmıştır. Eserin her bölümünde farklı bir duygu ele alınmış ve başlıklarında da belirtilmiştir. Bu duygular huzur, neşe, sakinlik, keyif ve telaştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to analyze the Vicente Asencio's piece named Collectici Íntim. Asencio composed this piece in 1965 and dedicated it to his student Narciso Yepes. While analyzing the piece, the psychological structure, culture and history of Spain are examined, and the reasons behind Asencio's creation of such a piece are investigated. Due to the lack of Turkish resources in the research on Spanish culture, the majority of the resources are from English and Spanish. In 19th century Europe, many countries carried out nationalist movements to create their nation states. In Europe, where the bourgeois class gained strength and gained new rights, artists played an active role in these nationalist movements, since the public could follow the performing arts such as music and theater. As a result of the need for artists to reach the public, the tendencies towards folk music and popular culture have increased. Beginning in 18th century Spain, the nationalist movement in music gained momentum in the late 19th century. The main aim of this movement was to re-glorify Spanish civilization, which had lost its reputation in the international community, and to unite the people around their own values. The first movements in Spain started with plays called zarzuela and only Spanish musicians took part in these plays. Later, with the leadership and guidance of musicologist and composer Felipe Pedrell at the end of the 19th century, the nationalist movement reached its peak. Pedrell also emphasized the need to look for signs of national culture in folk music. During this period, Spanish music had a renaissance with Isaac Albeniz, Enrique Granados, Manuel de Falla and Joaquín Turina. This nationalist movement was not only seen in music. Artists from all art forms in Spain began the process of building a cultural identity that could unite the Spanish people while restoring Spain's international prestige. In order to create this identity, the focus was on Andalusia, the region of Spain where cultural diversity is most pronounced. In the light of these developments, the Valencian composer Vicente Asencio became one of the Spanish composers influenced by the nationalist movement. He have studied harmony with Enric Morera, a student of Isaac Albeniz and piano with Frank Marshall, a disciple of Granados and the he especially aimed to represent the Valencian region. In this study, traces of Spanish identities are searched by the musical analysis in his work named“Collectici Íntim”. As a result, Pedrell's musical suggestions also found in this composition. Spanish dance rhythms such as fandango and jota, as well as modes frequently seen in Spanish music, were used in the creation of this piece. Each movement of the piece deals with a different emotion, which is also indicated in the titles. These emotions are serenity, joy, calm, delight and haste.