Subakut inmeli disfajisi olan hastalarda suprahiyoid ve masseter kaslara geleneksel tedavi ile birlikte NMES uygulamasının yutma fonksiyonu ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of NMES combined with traditional treatment on suprahyoid and masseter muscles on swallowing function and quality of life in patients with subacute stroke dysphagia
  1. Tez No: 737750
  2. Yazar: ÖZLEM AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı inme sonrası yutma bozukluğu olan ve nazogastrik tüple beslenen hastalarda geleneksel tedavi ile birlikte suprahiyoid kaslara ve masseter kasına NMES uygulamasının yutma fonksiyonuna ve yutma ile ilişkili yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 40-75 yaş arası 25'i erkek ve 12'si kadın olmak üzere toplam 37 inme hastası dahil edilmiştir. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası sonuç ölçümlerinin değerlendirilmesinde Fiberoptik Endoskopik Yutma Değerlendirmesi (FEES), Fonksiyonel Oral Alım Skalası (FOAS), Penetrasyon-Aspirasyon Skalası (PAS), Yeme Değerlendirme Aracı (EAT-10) ve Yutma ile İlişkili Yaşam Kalitesi Soruları (SWAL-QOL) kullanılmıştır. Kontrol grubuna geleneksel tedavi ve sadece suprahiyoid kaslara NMES uygulandı. Uygulama grubuna ise bu tedavilere ek olarak masseter kasa NMES uygulandı. Her iki gruba da 20 seans, 30 dakika geleneksel tedavi ve 30 dakika NMES tedavisi olmak üzere 60 dakika tedavi uygulandı. İstatistiksel değerlendirmede anlamlılık p0,05). Çalışmamızın sonucunda tüm hastaların %78'i (n=29) nazogastrik tüpten ayrılarak oral alıma geçebildi. Uygulama grubundaki hastaların %90'ı (n=18), kontrol grubunun %64,7'si (n=11) tedavi sonrası oral alıma geçti. Grup içi değerlendirmelerde her iki grupta da tedavi sonrası FOAS, PAS, EAT-10, SWAL-QOLdeğerlerinde tedavi öncesine göre anlamlı düzeyde gelişme görüldü (p0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonucunda inmeli hastalarda geleneksel tedavi ile suprahiyoid kaslara NMES uygulamasına ek olarak masseter kasa da NMES uygulamasının yutma fonksiyonu ve yaşam kalitesi üzerine olumlu katkıları olduğu gösterilmiştir. Bu konuda daha kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of NMES application to the suprahyoid muscles and masseter muscle in combination with conventional treatment on swallowing function and swallowing-related quality of life in patients with post-stroke dysphagia and fed by nasogastric tube. Materials and Methods: A total of 37 stroke patients, 25 male and 12 female, aged 40-75 were included in the study. Flexible Endoscopic Evaluation of Swallowing (FEES), Functional Oral Intake Scale (FOIS), Penetration-Aspiration Scale (PAS), Eating Assessment Tool (EAT-10), and Swallow Quality of Life Questionnaire. (SWAL-QOL) were used to evaluate pre- and post-treatment outcome measures of patients. The patients in the control group received conventional treatment and NMES treatment only to the suprahyoid muscles. In addition to these treatments, masseter muscle NMES was applied to the treatment group Both groups received 20 sessions of 30 minutes of conventional therapy and 30 minutes of NMES therapy for a total of 60 minutes. In statistical evaluation, significance was evaluated at p0.05). As a result of our study, 78% (n=29) of all patients were able to leave the nasogastric tube and switch to oral intake. 90% of the patients in the application group (n=18) and 64.7% (n=11) of the control group passed oral intake after treatment. In intra-group evaluations, there was a significant improvement in FOIS, PAS, EAT-10, SWAL-QOLvalues after treatment in both groups compared to pre-treatment (for both groups: p0.05). Conclusion: As a result of our study, it has been shown that the application of NMES to the masseter and suprahyoid muscles together with traditional treatment in stroke patients has positive contributions on swallowing function and quality of life compared to the application of NMES to the suprahyoid muscles alone.More comprehensive studies are needed on this subject.