Sanat pratiklerinin bilinçdışı ile ilişkisinde hız faktörü
Speed factor in relation to the unconscious in art practices
- Tez No: 737751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
21. yüzyılın değişen parametreleri içinde hız kavramı her alanda bir öncelik olarak karşımıza çıkmakta ve hız kültürü olgusunu gerçek kılmaktadır. Hız kültürü yerleşik kalıp ve kökleşmiş alışkanlıkları içinde barındırmayarak yeniye adapte olma, hızlı düşünme ve kavrama gibi yetileri öncelikleri arasına almaktadır. Kırılması zor olan alışkanlıklarımız, otomatizmlerin bir ürünü olarak bilinçdışı olarak gerçekleşmekte ve örtük bellek çatısı altında değerlendirilmektedir. Alışkanlıkların ve sanat pratiklerinde tekrar yoluyla kazanılan becerilerin ortak noktası olan otomatizm ise hızlı, bilinçdışı, eforsuz gibi özelliklerle karakterize edilmektedir. Sanat tarihine bakıldığında farklı sanatçı ve tasarımcılar, üretim süreçlerinde hızı ve hız dinamiklerini (otomatizm, sezgisellik, rastlantısallık, belirsizlik gibi) kullanarak, bilinçdışı alanı tetiklemeyi, yaratıcılıklarını ve özgün dillerini (idiolekt, idiostyle) geliştirmeyi amaçlamışlardır. Sanat pratiklerinin hedefi de halihazırda otomatikleşen beceriyi daha fazla otomatikleştirmek değil, üzerine kendinden bir şeyler ekleyip özgünleştirerek yaratıcı süreci özgürleştirmektir. Bu yaklaşım otomatizm ve alışkanlıkları yeniden yapılandırarak koşullandırılmış bakış gibi alışkanlık döngülerini kırmayı içerir. Sanat eğitiminde gerçekleştirilen hızlı desen pratikleri yerleşik alışkanlıkların kırılmasında, yaratıcı düşünceyi anında aktarmada ve bilişsel esneklik gelişiminde elverişli bir saha sunmaktadır. Bu sahaya özgün ve güncel bir yorumlama getirilerek Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim, Heykel, Grafik Sanatlar, Çizgi Film ve Animasyon bölümleri sanat öğrencileriyle hızlı ve deneysel bir desen uygulaması gerçekleştirilmiştir. Hızın, yaratıcılığın pozitif yordayıcıları olarak değerlendirilen çağrışımsal, sezgisel, bilinçdışı içeriklerin ortaya çıkarılmasına yardımcı bir mekanizmaya dönüştüğü, özgün ifadelerin gelişimine katkı sağladığı kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
Within the changing parameters of the 21st century, the concept of speed emerges as a priority in every field and makes the speed culture phenomenon real. The speed culture does not contain established patterns and ingrained habits, and prioritizes skills such as quickness in thinking and comprehension and adaption to the new. Our habits, which are difficult to break, are realized unconsciously as a product of automatisms and are under the umbrella of implicit memory. Automatism, which is the common point of habits and the skills acquired through the repetition art practices, is characterized by features such as speed, unconsciousness, uncontrollability and effortlessness. Artists and designers from different movements use speed and speed's dynamics such as automatism, intuitiveness, randomness and uncertainty to trigger the unconscious realm, develop their creativity and form a unique artistic language (idiolect/idiostyle). Art practices that are developed to this end do not aim to further automate a skill that is already automatic, but to add something to it and liberate the creative process, include breaking habit cycles such as conditioned gaze. The gesture drawing practices used in visual arts education provide a fertile field to develop cognitive flexibility that enables breaking established habits, thinking creatively. By bringing an original and current interpretation to this field, experimental and gesture drawing sessions were carried out with art students from Anadolu University Fine Arts Faculty Painting, Sculpture, Graphic Arts, Cartoon and Animation Departments. It can be accepted the speed factor turns into a mechanism that helps reveal the instantaneous and random forms, unconscious content and associations, which are considered as positive predictors of creativity.