Çocuk ve ebeveyn gözünden hastanede yaşanan iletişim sorunları: Niteliksel çalışma
Communication problems experienced in the hospital from the perspective of child and parent: A qualitative study
  1. Tez No: 737765
  2. Yazar: ELİF DEMİRTAŞ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmada, ebeveyn ve çocukların, hastane ortamında yaşadıkları iletişim sorunlarının çocuk ve ebeveyn gözünden değerlendirilerek ortaya konması amaçlanmıştır. Veriler; nitel araştırma yöntemiyle, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, derinlemesine görüşme şeklinde toplanmıştır. Araştırmaya 15 ebeveyn ve 15 çocuk dahil olmuş, toplamda 30 görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları; hastane ortamındaki iletişimin ebeveyn ve çocuk üzerine etkisi, olumlu iletişim deneyimleri, olumsuz iletişim deneyimleri ve kurulan iletişimin geliştirilmesini içeren dört tema altında, ebeveynlere ve çocuklara göre ayrı ayrı tartışılmıştır. Ebeveynler; hekimler ve hemşireler ile kurulan iletişim konusunda farklılık gözlendiğini, sağlık kurumlarında en fazla hemşirelerle olumlu iletişim kurulabildiklerini, en fazla beklentinin tedavi süreci hakkında bilgilendirme olduğunu ve iletişimde yetersizlik olduğu için devlet kurumlarını tercih etmediklerini belirtmişlerdir. Çocuklar daha çok ilgi ve anlayış eksikliği konularına odaklanmış ve en yoğun yaşanılan duygunun korku olduğunu belirtmişlerdir. Çocuklar kendileri ile ilgili durumlar hakkında bilgilendirilmek istediklerini ve işlemlerden önce kendilerinden izin alınmasını istediklerini, çocuk hemşirelerinin, hekimlere göre daha ilgili olduklarını ifade etmişlerdir. Bu niteliksel çalışmada, çocukların ve ebeveynlerin hastanede yaşanan iletişim ile ilgili hem olumlu hem de olumsuz görüşleri olduğu görülmektedir. Bu görüşler, sağlık çalışanlarının çocuk ve ailesine yönelik yaklaşımını belirlemede yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
The research aimed to reveal the communication problems experienced by parents and children in the hospital environment from the perspective of the child and the parent. Data were collected in the form of in-depth interviews, using a semi- structured interview form, using the qualitative research method. Fifteen parents and fifteen children were included in the study, and a total of thirty interviews were conducted. Findings, the effects of communication in the hospital environment on parents and children were discussed separately according to parents and children, under four themes, including positive communication experiences, negative communication experiences and the development of established communication. Parents; stated that there was a difference in communication with doctors and nurses, positive communication could be established with nurses the most in health institutions, the highest expectation was information about the treatment process, and they did not prefer public hospitals because there was a lack of communication. The children mostly focused on the issues of lack of interest and understanding and stated that the most intense emotion was fear. Children stated that they want to be informed about the situations related to them and that they want permission from them before the procedures, and that pediatric nurses are more interested than doctors. In this qualitative study, it is seen that children and parents have both positive and negative views about communication in the hospital. These views can be a guide in determining the approach of health professionals towards children and parents.