Avrupa Birliği kültür politikaları çerçevesinde kültürel çeşitlilik
Cultural diversity within framework of European Union cultural policies
- Tez No: 737764
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Avrupa Birliği'nde diğer politika alanlarına göre daha geç gelişme gösteren kültür politikasında, ortak kültürel miras ve kültürel çeşitlilik önemli bir yere sahiptir. 1970'li yıllardan itibaren AB hukukunun vermiş olduğu kararlarda nispeten kendini gösteren kültürel çeşitlilik, 2000'li yıllarda birçok uluslararası kuruluşlara paralel olarak AB içinde de ciddi bir ivme kazanmıştır. Kültür politikasının Maastricht Antlaşması ile ayrı bir başlık olarak AB belgelerinde kendisine yer bulmasıyla birlikte kültürel çeşitlilik de AB belgelerinde yer almaya başlamıştır. Kültürel çeşitliliğin sahip olduğu ekonomik, sosyal ve siyasi işlevler, kavramın AB kültür politikası dışındaki politika alanlarında da önemli bir yere sahip olmasını beraberinde getirmiştir. Kültürel çeşitlilik ile istihdam, kalkınma, refah, toplumsal barış, demokrasi, insan hakları gibi kavramlar ilişkilendirilmiş, özellikle ekonomik boyutu ile AB kurumlarınca önemsenmiştir. 2004 yılındaki geniş kapsamlı genişleme dalgası ile kültürel çeşitlilik AB için dikkate değer bir kavram olmuştur.“Çeşitlilik içerisinde birlik”sloganı AB'nin ortak kültürel miras ile sahip olunan kültürel çeşitliliğe gösterilen önemi de gösterir niteliktedir. AB kültür politikasına ilişkin çalışma planları ve programlar ile kültürel çeşitliliği desteklemeye devam etmektedir. Görsel-işitsel, medya ve eğitim politikaları kültürel çeşitliliğin geliştirilmesinin önemli aracıları olmaktadır. Her iki politikaya ilişkin temel belgeler ve programlarda, kültür politikası ile eşgüdümlü bir biçimde kültürel çeşitliliğin teşvik edilmesi ve geliştirilmesi hedeflenmektedir. Kültürel çeşitliliğin ifadesinin geliştirilmesi ve korunması, AB medya politikasının temel amaçlarından birini oluşturmaktadır. AB, üye devletleri ile taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile de kültürel çeşitliliğin geliştirilmesini desteklemiştir. Kültürel çeşitlilik, AB'nin ilerleyen dönemlerinde olası genişleme süreci, demokrasi açığı, Avrupa kimliği başta olmak üzere AB nazarında tartışılan birçok konunun temel öznelerinden biri olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
Common cultural heritage and cultural diversity have an important role in the cultural policy, which shows latedeveloping than other policy areas in the European Union. Since the 1970s, the decision made by European Union law, cultural diversity gained an important momentum in the European Union in parallel with lots of international organizations in the 2000s. Cultural diversity started to take place in European Union documents as well, as cultural policy took its place in European Union documents as a separate title with the Maastricht Treaty. The economic, social and political functions of cultural diversity have also had an important place in policy areas other than European Cultural policy. With the cultural diversity, employment development, welfare, social peace, democracy and human rights has been associated. Its economic dimension has been given importance by the European Union institutions. Cultural diversity has been a remarkable concept for the European Union with wide ranging expansion wave in 2004. The slogan of“United in Diversity”shows the importance given to the cultural diversity of the European Union common cultural heritage. The European Union continues to support cultural diversity with work plans and programs related to cultural policy. Audio, visual, media and education policies are important mediators for the developments of cultural diversity. In both policies related to main documents and programs are targetted to stimulating and developing the cultural diversity which is in coordination with the cultural policy. Developing and protecting the expression of cultural diversity forms one of the main basics of European Union media politics. European Union supported to the development of cultural diversity via international agreements with its member states. Cultural diversity is a candidate to be one of the main subjects of many issues discussed in the European Union especially the possible developing process, democracy gap, European identity and the future of the European Union.