Kadın örgütlerinin erkeklik inşası: Hopa ve Fındıklı örneği
Masculinity construction of women's organization: The case of Hopa and Fındıklı
- Tez No: 737829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DEMİRDİZEN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Hopa ve Fındıklı ilçelerinde bulunan kadın örgütlerine yönelik eleştirel bir analiz sunma savıyla yola çıkmıştır. Çalışmanın temel iddiası, kadın örgütlerinin toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve erkeklikten beslenen her türlü hiyerarşiye karşı mücadele ettiği varsayılırken kadınların dayanışma gerektiren yerlerde dayanışamadığı görülmüştür. Araştırmamız bu durumu sorunsallaştırarak Hopa ve Fındıklı ilçelerindeki kadın hareketlerinde kadınların birbirleriyle olan iletişim ve ilişkilerini ortaya koymayı, örgüt içerisindeki dayanışma, yardımlaşma, görev dağılımı gibi işleyişlerin nasıl yürütüldüğünü tespit etmeyi ve varsa yaşadıkları sorunlara çözüm önerileri sunmayı amaçlamıştır. Araştırma Hopa ve Fındıklı'daki dernek, vakıf, kooperatif, merkez veya grup şeklinde oluşan kadın hareketlerini kapsamaktadır. Araştırmada katılımcı gözlem yöntemi tercih edilmiştir. Bu bağlamda, Hopa ve Fındıklı kadın hareketlerinin yaşadığı sorunları ortaya koymak ve bu sorunlara çözüm önerisi getirebilmek kadın hareketine katkı sağlamak açısından önem arz etmektedir. Bölgede kadın hareketine üzerine yapılan ilk çalışma olması nedeniyle de literatüre katkı sunacağı düşünülmektedir. Yapılan araştırma sonucunda ise iki ilçedeki kadın hareketinin de erkekliği yeniden inşa ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study set out with the argument of presenting a critical analysis of women's organizations in Hopa and Fındıklı districts. The main claim of the study is while women's organizations struggle against gender inequality and all kinds of hierarchy which feeds on masculinity, it has been observed that women cannot cooperate in places requiring solidarity. Our research aims to problematize this situation and reveal the communication and relations of women with each other in the women's movements in Hopa and Fındıklı districts, determine how the processes such as solidarity, cooperation and task distribution within the organization are carried out, and offer solutions to the problems they experience. The research includes women's organisations in Hopa and Fındıklı in the form of associations, foundations, cooperatives, networks, centers or groups. In the study, participant observation method was preferred. Being aware of the fact that women can rebuild the male-dominated system as much as men, it wasthought that putting the relationship of solidarity to the forefront instead of power relations in organization would increase the togetherness of women.. In this context, it is important to reveal the problems experienced by the Hopa and Fındıklı women's movements and offer solutions to these problems in terms of contributing to the women's movement. It is thought that it will contribute to the literature since it is the first study on the women's movement in the region. As a result of the research, it can be said that the women's movement in both districts reconstructed masculinity.