Ferhan Şensoy'un oyunlarında geleneksel Türk tiyatrosu öğelerinin kullanımı
Traditional Turkish in Ferhan Şensoy's theateruse of theater items
- Tez No: 737834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Halkbilimi araştırmaları için önemli bir yer tutan geleneksel Türk tiyatrosu, Tanzimat dönemi ile beraber Batı etkisinde gelişen modern tiyatronun gerisinde kalmış ve bu anlayış doğrultusunda geleneksel tiyatro ile Batı tiyatrosunun bir sentezi olarak görülen tuluat tiyatrosu doğmuştur. Bu çalışmada da geleneksel Türk tiyatrosunun unsurlarının Ferhan Şensoy'un incelenen yedi oyununda kullanımları ve çağdaşlaştırma biçimleri gözler önüne serilmektedir. Ferhan Şensoy, geleneksel Türk tiyatrosu ögelerinin ana işlevlerini bozmadan bu ögeleri zamana ayak uydurarak oyunlarına yansıtmaya çalışmaktadır. Geleneksel Türk tiyatrosunda oyunun oynandığı dönemin toplumsal sınıflarını temsil eden tipler, oyunda yer alırken aynı anlayış doğrultusunda incelenen yedi oyunda seksenli ve doksanlı yılların başında oluşan rantçı, kapitalist sınıfın ve dönemin siyasi anlayışının yansımaları yerini almaktadır. Dili kullanımı açısından da geleneksel tiyatrodan faydalanan Ferhan Şensoy, sade, basit ve inandırıcılığı olmayan dekorlara yer vererek yine geleneksel Türk tiyatrosunda olduğu gibi göstermeci bir üslup kullanmaktadır. Sonuç olarak bu çalışmada incelenen yedi Ferhan Şensoy oyununun geleneksel Türk tiyatrosunun modernize edilmiş hali olarak değerlendirilebileceği gösterilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The traditional Turkish theater, which has an important place for folklore research, lagged behind the modern theater that developed under the influence of the West with the Tanzimat period, and in line with this understanding, the tuluat theater, which is seen as a synthesis of traditional theater and Western theater, was born. In this study, the use and modernization of elements of traditional Turkish theater in Ferhan Şensoy's seven plays are revealed. Ferhan Şensoy tries to reflect these elements in his plays by keeping up with the times, without disturbing the main functions of traditional Turkish theater elements. While the characters representing the social classes of the period in which the play is performed in the traditional Turkish theater take place in the play, the reflections of the rentier, capitalist class and the political understanding of the period, which were formed in the eighties and early nineties, take their place in the seven plays examined in line with the same understanding. Making use of traditional theater in terms of language use, Ferhan Şensoy uses plain, simple and unconvincing decorations and uses a demonstrative style, just like in traditional Turkish theater. As a result, it is tried to show that the seven Ferhan Şensoy plays examined in this study can be considered as a modernized version of the traditional Turkish theater.