Bağlamından kopan televizyon: Z kuşağının televizyon kullanım pratiklerindeki değişim Kocaeli Üniversitesi örneği
Television decontextualised: The Z-generation's change in the practices of television usage. Kocaeli University case
  1. Tez No: 737845
  2. Yazar: TUGAY DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Televizyon dünyada yaklaşık 100 yıldır, Türkiye'de ise yaklaşık 60 yıldır insanların hayatında önemli bir kitle iletişim aracıdır. Her dönemin kitle iletişim aracı o dönemin nesli tarafından etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Reşit en genç kuşak olan Z kuşağının medyası ise yeni medya araçlarıdır ancak televizyon bu neslin hayatından çıkmış da değildir. Türkiye'de 2000 ve sonrası doğanları kapsayan Z kuşağının televizyon ekranını kullanım pratikleri üzerine gerçekleştirilen bu araştırmada üç kullanım tipi esas alınmıştır:“televizyona bağlı oyun konsolu kullanımı”,“televizyona bağlı cihaz veya akıllı TV kullanımı”ve“geleneksel televizyon kullanımı”. Araştırmalara göre, günümüzün en genç yetişkin kuşağı olan Z kuşağı, televizyonu etkin bir biçimde kullanmaktadır, ancak kullanım amaçları kendinden önceki kuşaklardan farklıdır. Z kuşağının yeni tüketim alışkanlıkları, kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı ile incelenmiş, Z kuşağının televizyonda oyun oynarken eğlenme ve rahatlama faktörlerinin; televizyona bağlı cihaz veya Akıllı TV kullanırken yine eğlenme ve oyalanma faktörlerinin; geleneksel televizyon izlemede ise haber alma ve alışkanlık faktörlerinin öne çıktığı tespit edilmiştir. Araştırmanın birinci ve ikinci bölümünde literatür taramasından faydalanılmıştır. Üçüncü bölümde ise tarama tekniği ile Z kuşağının televizyon kullanım pratikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Television has been an important media tool in human life for about 60 years in Turkey, and 100 years on Earth. Every media tool of the era is used regularly by the respective generation of the era. The media of the youngest generation of age, generation Z, is the new media tool. However, the television is not completely out of their life. This study, conducted upon the usage of the TV screen by the generation Z born after 2000, is based on three use methods:“gaming console connected to TV screen”,“smart TV or connected TV”, and“conventional TV use”. According to research, today's youngest adult generation Z uses television effectively, but its use purposes are different from previous generations. The consumption habits of generation Z were analysed in the context of the uses and gratification approach. It was determined that the prominent factors were entertainment and distraction through gaming consoles connected to a TV; entertainment and relaxation using a connected TV or a smart TV; the conventional TV use, to get news and out of habit. In the first and second parts of the study, a literature review was used. In the third part, the television usage practices of generation Z were examined through the survey technique.