Kuşaklar teorisine göre Türkiye'deki gençlerin medya kullanım alışkanlıkları ve İstanbul örneği
According to the theory of generations, media usage habits of the youngs in Turkey and Istanbul, as an example
- Tez No: 476953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ IŞIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kitle iletişim araçlarından (KİA) gazete, radyo, televizyon (TV) ile son yıllarda toplumda yaygın kullanım alanı bulan bilgisayar, internet ve mobil teknolojiler, gerek bireyin gerek ise toplumun yaşamında önemli bir yer tutmaktadır. Toplumu etkileme gücüyle, her bir medya aracının kendi döneminde popüler araçlar olurken teknolojik gelişmeye bağlı bu araçlarının yapılarında zamanla bir değişim ve dönüşüm yaşanmıştır. Bu değişim ve dönüşüm toplumun medya kullanım biçim, alışkanlık ve davranışlarına yansımış, farklılıklara neden olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde aynı yıllarda doğmuş, aynı çağın şartlarını taşıyan dolayısıyla benzer kaderleri paylaşan kişiler kuşak olarak tanımlanırken 1900'lü yılların başından günümüze; Sessiz, Babby Boomer (BB), X, Y ve Z olmak üzere 5 farklı kuşak sınıflandırılması yapılmıştır. Çalışmamız kapsamında medya kullanım alışkanlıkları gerçekten de kuşaklara göre anlamlı bir farklılık göstermekte midir? Eğer öyleyse hangi kuşak hangi medyayı, niçin farklı tarzda kullanıyor? Z Kuşağının kendine özgü bir medya alışkanlığı var mı? Soruları bu bağlamda cevaplandırılmaya çalışılmıştır. Dönemin yoğun kullanılan medya araçlarına göre bireyler de medya kullanım alışkanlıkları kazanırken, kuşaklar teorisinin batı kültürü için geliştirilmiş bir açıklama modeli olup olmadığı, yaşa bağlı olarak teknoloji kullanım alışkanlıklarının öngörülebilir olup olmadığı çalışmada irdelenmiştir. Bu kapsamda 3 hipotez oluşturulmuştur. H1: Yeni medyayı kullanım alışkanlıkları, kuşaklara göre farklılaşmaktadır. H2: Z kuşağı, yeni medyayı daha etkin kullanmaktadır. H3: Kuşaklar teorisinin de öngördüğü gibi medya kullanım alışkanlıkları, kuşaklara göre farklılık göstermektedir. Türk gençlerinin medya kullanım biçim ve alışkanları geniş literatür taramasıyla birlikte, İstanbul'un 4'ü Anadolu, 4'ü de Avrupa yakasında olmak üzere 8 pilot ilçe seçilmiş olup X, Y ve Z Kuşaklarından oluşan 400 kişiye yüz yüze anket uygulamasıyla hipotezler doğrulanmıştır. Sessiz Kuşak döneminin yaygın kullanılan aracı gazete, BB Kuşağının daha çok radyo, X Kuşağının TV, Y Kuşağının bilgisayar, Z Kuşağının ise akıllı telefonlarla birlikte internet ve mobil teknoloji, daha genel ifadeyle dijital platformlar ve araçları olmuştur. 21. Yüzyılda bilgisayar ve mobil teknolojinin gelişmesiyle toplumda geleneksel medya araçlarından bir uzaklaşma, radyo, gazete, TV'den dijital, yeni medyaya yönelik bir eğilim olduğu ortaya konurken geleneksel medya araçlarının geleceği de tartışılmıştır. Yaşlı kuşaklar yeni medya araçlarını geleneksel medya araçları işlevleri bağlamında kullandıkları gözlenirken mevcut medya alışkanlıklarını çok da kolay bırakamayacaklarını ortaya koymuştur. İnternet ve mobil teknolojinin günümüzde hangi yaş aralığındaki bireyleri daha da etkisi altına aldığını ortaya koyan araştırma, kuşakların yeni medya alışkanlıklarının tespiti ve düzenlenmesi adına da tartışmalara projeksiyon tutacağı düşünülmektedir. Bilim, sanayi, ekonomi, güvenlik, sağlık, eğitim, bilişim, siyaset, psikoloji, sosyoloji…vs. bir çok alanda dijitalleşmeyle birlikte toplumu nelerin beklediğine ilişkin öngörü sunacak çalışma ile kuşakların dijital platformlarda sürdürdüğü iletişim biçimlerinin geldiği noktada veri sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The mass media tools, such as newspaper, radio, television, computer and mobile technology, which have found widespread use in recent years, can not be denied by the importance of the individual and society life. With the impact of each media tool, it is seen that media tools are popular tools in their own period, but there has been a change and transformation in the structures of these media tools due to technological development. This change and transformation has been reflected in the media usage patterns, habits and behaviors of the society, the change in media usage according to socio-economic indicators, especially in the context of media usage habits of younger generations. The people born in the same years in the history of the Republic of Turkey and who share the same conditions and therefore share similar fates are defined as generations; and till today, starting from the beginnngs of 1900s, 5 different generations were classified: Quiet, Babby Boomer (BB), X, Y and Z. In our study, we have tried to answer these questions; Do the media usage habits within our study really differ significantly from generation to generation? If so, which generation use which media, and why they use use in different ways? Is there a unique media habit of the Z generation? Questions have been tried to be answered in this context. It has been examined whether or not the generation theory is a model for western culture and whether the habits of technology usage are predictable depending on the age, while the media use habits are also gained according to the intensively used media in each period. In this context, 3 hypotheses were formed: H1: The habits of using the new media differ according to the generations. H2: Z generation use new media more effectively. H3: The habits of media usage differ according to the generations, as the generation theory predicts. Accordingly; 8 young pilot districts in İstanbul's Asian and European provinces were selected along with a survey of Turkish young people's media usage patterns and habits. The hypotheses were verified with a face-to-face survey of 400 people. The results are discussed in the last section. Silent generation used newspaper as the common tool, BB used radio, X generation TV, Y used computer, Z used smartphones together with internet and mobile technology. More generally digital platforms and tools have been used. With the development of computer and mobile technology in the 21st century, it has been seen that there is a transformation from traditional media such as radio, newspapers and TV to a trend towards digital and new media in the society. Older generations have shown that they can not leave their existing media habits much easier when they see new media tools used in the context of traditional media tools. The research that reveals how internet and mobile technology are influencing today's age groups more and more is also thought to be a controversial projection for the detection and regulation of new media habits of generations. Like science, industry, economy, security, health, education, information, politics, psychology, sociology ... etc. a lot of the field will provide datas about what digital society expects the society with what it expects and data where the generations' communication patterns on digital platforms will be.