Çinko metali ve magnezyum-alüminyum alaşımlarının üzerinde silan filmi oluşturulması ve filmin koruyucu özelliklerinin incelenmesi
Production of silane film on zinc metal and magnesium-aluminum alloys and investigation of the protective properties of the film
- Tez No: 737846
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DEHRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada, çinko metali ve magnezyum-alüminyum alaşımlarının üzerinde silan filmi oluşturulmuştur. Silan filminin oluşturulması için farklı derişimlerde (%5, %10, %20) oda koşullarında (25 ℃) ve farklı pH değerlerinde (pH=3, pH=10) klorodimetil silan ve viniltrietoksi silan çözeltileri hazırlanmıştır. Hazırlanan çözeltiler alkolde ve suda sol-jel yöntemi ile hazırlanmıştır. Silan filminin oluşturulmasında doğrudan daldırma ve dönüşümlü voltametri ile film oluşturma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma çinko metali ve magnezyum-alüminyum alaşımları için farklı sürelerde (15, 30, 45, 60 dakika) gerçekleştirilmiştir. En uygun işlem koşulları belirlendikten sonra çinko metali ve magnezyum-alüminyum alaşımlarının korozyon davranışları yapay yağmur suyu içerisinde izlenmiştir. Bu amaçla korozyon potansiyelleri ve lineer polarizasyon ölçümleri yardımıyla Rp değerleri hesaplanmıştır. Bunun yanı sıra AC impedans ölçümleri her iki elektrot için yapılmıştır. Oluşturulan silan filminin morfolojisi için en kararlı silan filmi ile oluşturulan kaplamaların SEM analizleri ve temas açısı ölçümleri yapılmıştır. Sonuç olarak korozyona karşı en kararlı silan filmi çinko elektrot için dönüşümlü voltametri yöntemi ile oluşturulmuşken magnezyum-alüminyum alaşımı elektrot için sol-jel yöntemiyle oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, silane film was formed on zinc metal and magnesium-aluminum alloys. In different concentrations for the formation of the silane film (%5, %10, %20) at room conditions (25 ℃) and at different pH values (pH=3, pH=10) chloro dimethyl silane and vinyltriethoxy silane solutions were prepared. Prepared solutions were prepared by sol-gel method in alcohol and water. Direct dipping and cyclic voltammetry coating methods were used to form the silane film. The study was carried out at different times (15, 30,45, 60 minutes) for zinc metal and magnesium-aluminum alloys. After the optimum processing conditions were determined, the corrosion behavior of zinc metal and magnesium-aluminum alloys was monitored in artificial rain water. For this purpose, Rp values were calculated with the help of corrosion potentials and linear polarization measurements. In addition, AC impedance measurements were made for both electrodes. For the morphology of the silane film formed, SEM analyzes and contact angle measurements of the coatings formed with the most stable silane film were made. .As a result, the most stable silane film against corrosion was formed by the cyclic voltammetry method for the zinc electrode, while the magnesium-aluminum alloy was formed by the sol-gel method for the electrode.