İnovasyon performansını etkileyen kriterlerin Bulanık DEMATEL yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the affecting criteria of innovation performance with Fuzzy DEMATEL method
- Tez No: 737850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EJDER AYÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi, Endüstri 4.0 ve hatta üzeri uygulamalar, tüketimin ve nüfusun artmaya devam etmesi, rekabetin küresel boyutlarda olması dolayısıyla, işletmelerin var olabilmek adına inovatif, yenilikçi, yaratıcı davranışlarda bulunmaları gerekmektedir. İnovasyon sadece işletmelerin ömürlerini uzatabilmek için değil, insan yaşamına fayda sağlayabilmek adına da önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, otomotiv sektöründe inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan işletmelerin, inovasyon performanslarına etki eden kriterler incelenmek istenmiştir. Uygulamada bulanık çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Bulanık DEMATEL yöntemi kullanılarak, inovasyon performansına en çok etki eden kriteri saptamak ve kriterler arasındaki neden-sonuç ilişkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Sektörel deneyim sahibi altı uzman karar vericinin görüşleri doğrultusunda yapılan analizler sonucunda, inovasyon performansını etkileyen kriterler arasında diğer kriterler ile en fazla ilişkili kriterlerin İşletmenin Büyüklüğü (Kapasitesi) olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerin kapasitelerinin teknolojik altyapılarını, iş birliklerini, finansal güçlerini ve çalışanlarına karşı tutumlarını etkilediği gözlemlenmiştir. Ayrıca kriterler etki durumlarına göre gruplandırılarak aralarındaki ilişkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to the rapid development of technology, applications of industry 4.0 and even higher, the continued increase in consumption and population, and the global competition, businesses need to engage in innovative, innovative and creative behaviors in order to survive. Innovation emerges as an important concept not only to extend the life of businesses, but also to benefit human life. In this study, it is aimed to examine the criteria that affect the innovation performance of enterprises engaged in innovation and R&D activities in the automotive sector. In practice, the Fuzzy DEMATEL method, which is one of the fuzzy multi-criteria decision-making methods, was used, so it was aimed to determine the criterion that most affected innovation performance and to see the cause-effect relationship between the criteria. As a result of the research, according to the decisions of six expert decision makers, it has been determined that the criterion that affects the innovation performance the most is the 'Size (Capacity) of the Company'. It has been observed that the capacities of the enterprises affect their technological infrastructure, cooperation, financial power and attitude towards their employees. In addition, the criteria were grouped according to their impact status, and the relationships between them it has been tried to put forward.