Impact of digitalization for Industry 4.0 adaptation: The maturity of Turkish automotive sector
Endüstri 4.0 uyumu için yürütülen dijitalleşme çalışmalarının etkisi: Türk otomotiv sektörünün olgunluk düzeyi araştırması
  1. Tez No: 906202
  2. Yazar: HADİ TOLGA GÖKSİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu tez, Endüstri 4.0 teknolojilerinin Türk otomotiv üretim sektöründeki dijitalleşme çalışmaları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. İlk aşamada, literatür taraması ve uzman görüşleri yoluyla, sektörde başarılı Endüstri 4.0 uygulamaları kapsamında dijital dönüşüm çalışmalarının değerlendirilmesi için gerekli olan temel teknolojiler ve kriterler belirlenmiştir. Akabinde söz konusu temel kriterler arasından sekiz adet ana kriter sınıfı seçilerek belirlenen dijital dönüşüm olgunluk seviye sınıflarının değerlendirilmesinin temeli oluşturulmuştur. Bu temel kapsamında önce Otomotiv Teknoloji Platformu (OTEP) üyesi Türk otomotiv üreticilerinin ve yan sanayi firmalarının katılım sağladığı anket çalışmasının sonuçları değerlendirilerek, belirlenen alt kriterler ana kriter sınıfları altında gruplandırılmıştır. Çalışmanın devamında, ana ve alt kriterlerin ölçülmesi yolu ile, ankete katılan firmaların dijital dönüşüm performansını karşılaştırmak ve firmalar arasında tercihlerine göre sıralama yapmak için En iyi-En Kötü Yöntemi (BWM) kullanılmıştır. Son olarak, belirlenen dijital dönüşüm olgunluk seviyesi sınıflarında firmaları ilgili kriterlere göre gruplamayı mümkün kılan ve literatürde de yeni bir değerleme yaklaşımı olan ikili kümeleme (Bi-Clustering) yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem ile çalışmaya katılan firmaların ayrı ayrı dijitalleşme olgunluk seviyelerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Analiz sonucunda, tanımlanan kriterlere göre katılımcı firmaların farklı dijital dönüşüm olgunluk seviyelerini belirlenerek her bir firma özelinde Endüstri 4.0 uygulamalarının benimsenmesini etkileyen ana ve alt kriterler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu tezde dijital dönüşüm çalışmalarında dikkate alınması gerekli temel etmenler, itici güçler ve engeller vurgulanarak çalışmaya katılan firmalar ile sektör özelinde dijital dönüşüm olgunluğu ve dijitalleşme alanları değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları, Endüstri 4.0 uygulamalarını Türk otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalara başarılı bir şekilde entegre etmek isteyen karar vericiler ve uygulayıcılar için değerli öngörü bilgisi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Industry 4.0 technologies impact digitalization within the Turkish automotive sector. By reviewing existing literature and gathering expert inputs, the study pinpoints key criteria crucial for successful digitalization efforts within the industry. These criteria are then categorized into eight main factors, forming the basis for evaluating five digital transformation maturity levels defined in this thesis. Accordingly, the initial sub-criteria list was refined and grouped under main factors (criteria) using the survey results from Turkish Automotive Manufacturers (OTEP). The Best-Worst Method (BWM) was then employed to weigh the criteria classes and to compare digitalization (or namely digital transformation) performance across surveyed companies. On the following, this study introduces a novel approach to the Turkish automotive industry by employing bi-clustering method to quantify and analyse digitalization maturity levels. This analysis groups companies into distinct maturity levels based on pre-defined criteria, highlighting potential roadblocks hindering full Industry 4.0 integration. Finally, by analysing the key drivers and barriers to digitalization, this study identifies crucial criteria that require attention and improvement for each company surveyed. Overall, findings of this research provide valuable insights for decision-makers and industry professionals in the Turkish automotive sector to define maturity levels and strive for successful Industry 4.0 implementation.