Ters yönde ilerleyen yanma modeline difüzyon teriminin eklenmesi
Adding diffusion term to the counterflow combustion model
  1. Tez No: 737866
  2. Yazar: HACİRE YOKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Yanma dalgaları, sıvı olmayan petrol geri kazanım tekniklerinde ayrıntılı olarak incelendiğinden, bu çalışmada bu yanma dalgalarına yer verilmiştir. Asıl amaç; ilk durumda bir miktar katı yakıt bulunan gözenekli ortama hava pompalandığında ortaya çıkan ilerleyen dalgaları varlığını ispatlamaktır. Ele alınan yanma sistemi parçalı paraboliktir. Sistemdeki denklemlerin birinde difüzyon var iken diğer denklemlerde bulunmamaktadır. Diğer çalışmalardan farklı olarak bu yanma sisteminin oksijen denklemine bir difüzyon terimi eklenerek önce yanma dalgalarının değişmediği gösterilecek daha sonra ise sistemin spekturumu ve ağırlık fonksiyonu bulunacaktır. Ardından ters yönde ilerleyen yanma dalgaları için lineer kararlılık çalışması yapılacaktır. Son olarak, spektral enerji yaklaşımı ile özdeğerlerin konumuna ilişkin bir sınır bulunacaktır. Bu çalışmalar oksijen ve sıcaklığın hızı eşit ve ilerleyen dalganın hızı negatif kabul edilerek yapılacaktır
Özet (Çeviri)
Since combustion waves are studied in detail in non-fluid oil recovery techniques, these combustion waves are included in this study. The main purpose; In the first case, it is to prove the existence of propagating waves that appear when air is pumped into a porous medium containing some solid fuel. The combustion system considered is partially parabolic. While there is diffusion in one of the equations in the system, it is absent in the other equations. Unlike other studies, by adding a diffusion term to the oxygen equation of this combustion system, first it will be shown that the combustion waves do not change, and then the spectrum and weight function of the system will be found. Then, linear stability study will be done for combustion waves traveling in the opposite direction. Finally, with the spectral energy approximation, a bound will be found regarding the position of the eigenvalues. These studies will be carried out by assuming the velocity of oxygen and temperature as equal and the velocity of the traveling combsution waves as negative.