Turist rehberlerinin performansının turistlerin otantiklik algısına etkisi
The effect of tourist guides' performance on tourists' perception of authenticity
- Tez No: 737865
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsanların merak duyguları, günlük yaşantıdan kaçma, eskiye dönme ve hayatlarında var olan olay ya da nesnelerin kökenini bilme istekleri otantik deneyim arayışının temelini oluşturmaktadır. Otantik deneyim yaşamak için bulunduğu yerden ayrılan, orijinale gitme ihtiyacı hisseden turistlere en iyi yol gösteren ise turist rehberleridir. Turist rehberleri; bir destinasyonu ziyaret eden turistin ziyareti esnasında onunla en çok iletişimde olan, bilgi veren, arabulucuk yapan, kültürü aktaran, yol gösteren vb. birçok role sahip olan kişiler olmakla beraber turistin otantikliği deneme isteğinde önemli bir konumda yer almaktadırlar. Dolayısıyla, turist rehberlerinin tur esnasında sergilemiş oldukları performansın turistin kazandığı deneyimi ve bu deneyimden ortaya çıkan otantiklik algısını olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, turist rehberlerinin performansının turistlerin otantiklik algısı üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, turist rehberlerinin performansının turistler tarafından nasıl algılandığının belirlenmesi çalışmanın alt amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini, turist rehberi eşliğinde tura katılmış olan turistler, örneklemini ise turist rehberi eşliğinde kültürel, karma veya doğal miras alanlarını ziyaret etmiş olan turistler oluşturmaktadır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak veriler elde edilmiştir. Bu kapsamda veriler 2021 yılı Haziran ve Ağustos ayları içerisinde çevrimiçi ve yüz yüze iletişim ile toplanmıştır. Anket formu aracılığı ile 475 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada turistlerin demografik özelliklerinin ve tura katılma durumlarının değerlendirilmesine ilişkin frekans analizi, ölçeklerin maddelerini gruplandırmak için açıklayıcı faktör analizi, turist rehberinin performansının turistlerin otantiklik algısı üzerindeki etkisini açıklayabilmek amacıyla ise çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, turist rehberi performans ölçeğinin alt boyutu olan kişisel becerilerin turistlerin otantiklik algısı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu ancak mesleki yeterlilik boyutunun anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
People's sense of curiosity, their desire to escape from daily life, to go back to the past and to know the origin of events or objects in their lives form the basis of the search for authentic experience. Tourist guides are the best guides for tourists who leave their places to have an authentic experience and feel the need to go to the original. Tourist guides; during the visit of a tourist visiting a destination, it is the person who communicates with him the most, gives information, mediates, transfers culture, guides, etc. Although there are people who have many roles, they are in an important position in the tourist's desire to try authenticity. Therefore, it is thought that the performance of the tourist guides during the tour may positively or negatively affect the experience gained by the tourist and the perception of authenticity that emerges from this experience.The purpose of this research is to determine whether the performance of tourist guides has any effect on tourists' perception of authenticity. In line with this purpose, the sub-purpose of the study is to determine how the performance of tourist guides is perceived by the tourists. The universe of the research consists of tourists who participated in the tour with a tourist guide, and the sample is tourists who have visited cultural, mixed (natural and cultural) or natural heritage sites in the presence of a tourist guide. In the study, data were obtained by using the survey technique, one of the quantitative research methods. In this context, data were collected by e-mail and face-to-face communication in June and August 2021. Data were obtained from 475 participants through the questionnaire form were analyzed with the SPSS 13.0 statistical program. In the research, frequency analysis related to the evaluation of the demographic characteristics and tour participation status of the tourists, explanatory factor analysis to group the items of the scales, and multiple regression analysis to explain the effect of the tourist guide's performance on the tourists' perception of authenticity were performed. According to the results of the research, it was seen that personal skills, which was the sub-dimension of the tourist guide performance scale, had a significant effect on the tourists' perception of authenticity, but the professional competence dimension did not have a significant effect.