Türkiye-Azerbaycan sosyo-ekonomik ilişkileri ve Karabağ değerlendirmesi
Turkey-Azerbaijan socio-economic relations and Karabakh evaluations
- Tez No: 737907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE BUZDAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Azerbaycan-Türkiye arasındaki sosyo-ekonomik ilişkiler tarihten beri önemini korumaktadır. Azerbaycan 1991 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkiler karşılıklı olarak gelişmiş ve güçlenmiştir. Bu çalışmada, Türkiye ve Azerbaycan'ın sosyo-ekonomik ilişkileri ve Karabağ savaşının etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.“Bir Millet-İki Devlet”olmanın gereği olan dostluk ve kardeşlik duyguları içerisinde Türkiye-Azerbaycan ilişkileri geleceğe yönelik olarak sağlam ve uzun vadeli projelerle devam etmektedir. İki ülkenin ilişkileri coğrafi yakınlıkları yanında, yaptıkları iş birlikleri ve anlaşmalar ile daha da güçlü hale getirilmiştir. Türkiye ve Azerbaycan Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu gibi gerçekleşmiş projeler ve 44 günlük Karabağ Savaşındaki işbirliği ile iki ülkenin gelecekte de birlik ve beraberlik içerisinde hareket edeceklerini göstermişlerdir. İki ülkenin tüm sosyo-ekonomik konularda tarihi süreçten beri dostluk ve kardeşlik ilişkileri içerisinde olmalarına rağmen, mevcut dış ticaret rakamlarının olması gerekenden daha düşük olduğu, Karabağ Zaferinin ekonomik ilişkilerinin arzulanan düzeylere çıkmasına yardımcı olacağı sonucuna varılmıştır. Özellikle Zengezur koridorunun açılacak olmasının bölgesel ve uluslararası düzeyde önemli etkilerinin olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Socio-economic relations between Azerbaijan and Turkey have been maintaining their importance since history. After Azerbaijan gained its independence in 1991, the political, economic, cultural and social relations between the two countries have mutually improved and strengthened. In this study, it is aimed to examine the socio-economic relations of Turkey and Azerbaijan and the effects of the Karabakh war. Turkey-Azerbaijan relations continue with solid and long-term projects for the future within the feelings of friendship and brotherhood, which is a requirement of being“One Nation-Two States”. The relations of the two countries have been strengthened by their cooperation and agreements, as well as their geographical proximity. With the cooperation of Turkey and Azerbaijan Baku-Tbilisi-Ceyhan Crude Oil Pipeline, Baku-Tbilisi-Erzurum Natural Gas Pipeline, Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline and Baku-Tbilisi-Kars Railway and the cooperation in the 44-day Karabakh War, the two countries will also unite and operate in the future. They have shown that they will act in harmony. It has been concluded that although the two countries have been in friendship and brotherhood relations since the historical process in all socio-economic matters, the current foreign trade figures are lower than they should be, and the Karabakh Victory will help their economic relations to reach the desired levels. It is thought that the opening of the Zangezur corridor will have significant regional and international effects.