Öz şefkat ve eş desteğinin ilişkisel yılmazlık üzerindeki diyadik etkisinin incelenmesi
Investigation of the diadic effect of self compassion and sposual support on relational resilence
- Tez No: 737968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR OSMAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı evli çiftlerde eş desteği ve öz şefkat ile ilişkisel yılmazlık arasındaki ilişkinin ikili (dyadic) bağlamda incelenmesidir. Korelasyonel desende tasarlanmış olan araştırmanın örneklemi amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılarak belirlenmiş 157 çiftten oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak İlişkisel Yılmazlık Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu ve Eş Destek Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ve Aktör Partner Karşılıklı Bağımlı Aracı Model için Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada kadın ve erkeklerin ilişkisel yılmazlıkları üzerinde öz şefkat ve eş desteği değişkenlerinin aktör ve partner etkilerinin incelendiği iki ayrı model test edilmiştir. Test edilen birinci modelde eşlerin sahip oldukları öz şefkat puanlarının artmasının kendi ilişkisel yılmazlıklarını arttırdığı (aktör etkisi) fakat eşlerinin ilişkisel yılmazlıkları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür (partner etkisi). İkinci modelde ise eşlerin eş desteği puanlarının artmasının kendilerinin (aktör etkisi) ve partnerlerinin ilişkisel yılmazlıklarını arttırmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır (partner etkisi). Elde edilen bulgular ilgili alanyazın bağlamında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between spousal support and self-compassion and relational resilience in married couples in a dyadic context. The sample of the study, which was designed in a correlational design, consists of 157 couples determined by using the criterion sampling technique, one of the purposeful sampling methods. Relational Resilience Scale, Self Compassion Scale Short Form and Spouse Support Scale were used as data collection tools. In the analysis of the data, t-test, Pearson Product-Moment Correlation and Regression analysis for the Actor-Partner Interdependent Intermediary Model were used. In the study, two different models were tested in which the actor and partner effects of self-compassion and spousal support variables on the relational resilience of women and men were examined. In the first model tested, it was seen that the increase in the self-compassion scores of the spouses increased their own relational resilience (actor effect), but it did not have a significant effect on the relational resilience of their spouses (partner effect). In the second model, it was concluded that the increase in the spousal support scores of the spouses increases the relational resilience of them (actor effect) and their partners (partner effect). The findings were discussed in the context of the relevant literature and suggestions were made.