Çökük ve düz meme ucuna yönelik geliştirilen bir aracın, bebeğin emme başarısı ve kilo alımı üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of a tool developed for flat and inverted nipple on breastfeeding success and weight gain: A randomized controlled study
  1. Tez No: 737989
  2. Yazar: ZEYNEM YILDIRIM BALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
BU araştırma, ilk altı ayda sadece anne sütü ile besleme oranını etkileyen, düz veya içe çökük meme ucuna sahip yeni doğum yapmış annelere yönelik geliştirilen bir aracın, annenin meme ucu uzunluğu, emzirme başarısı (LATCH puanı), bebeğin memeyi kavrama, emme ve ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme süresi ve mama kullanmaksızın kilo alımına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir tasarım tipinde yapıldı. Araştırmanın örneklemini, Temmuz 2020-Kasım 2021 tarihleri arasında doğumhane servisinde yatan, örneklem seçim kriterlerine uyan toplam 63 anne ve bebek (deney=31, kontrol= 32) oluşturdu. Araştırma bulgularında, araç uygulama sonrasında annelerin meme ucu uzunluğu, emzirme başarısı, bebeğin memeyi kavrama süresi, emme süresi ve ilk 6 ay sadece anne sütü alma süresi açısından değerlendirildiğinde, deney grubu lehine anlamlı fark olduğu bulundu (p ,05). Sonuç olarak; yeni doğum yapmış düz veya çökük meme ucuna sahip annelerde, geliştirilen aracın oldukça etkili olduğu görülmüştür ve kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized controlled experimental design type to determine the effect of a tool developed for new mothers with flat or inverted nipples that affects the rate of exclusive breastfeeding in the first six months on the mother's nipple length, breastfeeding success (LATCH score), newborn's attachment of the breast, sucking and exclusive breastfeeding time for the first 6 months, and weight gain without using formula. The sample of the study consisted of 63 mothers and babies (experimental=31, control=32) who were hospitalized in the delivery room between July 2020-November 2021 and met the sample selection criteria. In the research findings, a significant difference was found in favor of the experimental group when the mothers were evaluated in terms of nipple length, breastfeeding success, newborn's attachment time to the breast, sucking time, and exclusive breastfeeding time in the first 6 months after the tool application (p 0.05). As a result; it has been observed that the developed tool is quite effective in postpartum mothers with flat or inverted nipples and its use is recommended.