Geleneksel medya ile yeni medya arasındaki epistemolojik ilişkinin tanımlanması: Medya epistemolojisinin incelenmesi
Defining the epistemological relationship between traditional media and new media: Examining media epistemology
  1. Tez No: 737990
  2. Yazar: FERHAT ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYDA ILGAZ BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnternetin ortaya çıkışı ve yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan yeni medya ya da diğer adıyla sosyal medya, geleneksel medya pratiklerinde devrim niteliğinde bir değişime/dönüşüme neden olmuştur. Geleneksel kitle iletişim araçlarının otoritesini yıkarak yeni iletişim ortamlarının doğmasını sağlayan bu yeni mecra, kitlelere bilgiye ulaşma konusunda alternatif yöntemler sunmuştur. Artan ve çeşitlenen bilgiye ulaşma yöntemleri incelenmeye değer bir konudur. Bu çalışmada Platonik Epistemoloji' deki episteme-doksa kavramları bağlamında geleneksel kitle iletişim araçları ile yeni iletişim ortamlarının kitlelere dayattığı epistemolojik yönelimler incelenecektir. Sokratik yöntem ile sosyal medya arasındaki ilişki ve geleneksel medyanın yeni iletişim ortamlarının kullanıcıları için Sokratik yöntemin öğelerinden biri olan Daimonion' a dönüşmesi tartışılacaktır. Sosyal medya ve epistemoloji ilişkisi dışında bilgiye ulaşmak için değişen kullanım alışkanlıkları çalışmamızın konusudur. Geleneksel medya ve dijital medya araçlarının kullanıcılar üzerinde yarattığı etki incelenecektir. Bilgiye ulaşmak için çeşitlenen yolların yanı sıra mevcut ortamda yer alan bilginin güvenilirliği konusu değerlendirilecektir. Sürece dahil olan yeni ortamlar ve yeni iletişim şeklinin yarattığı yeni etkiler araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The new media or social media, which emerged as a result of the revolution of the internet, has caused a revolutionary transformation in traditional mass media. This new medium, which destroyed the authority of traditional mass media and created new media, offered alternative methods of reaching information to the masses. In this study, the epistemological orientations imposed on the masses by traditional mass media and new media in the context of episteme-doxa concepts in Platonic Epistemology will be examined. The relationship between the Socratic method and the transformation of traditional media into Daimonion, which is one of the elements of the Socratic method for new media users, will be discussed Changing usage habits in order to access information other than the relationship between social media and epistemology are the subject of our study. The impact of traditional media and digital media tools on users will be examined. In addition to the various ways to access the information, the reliability of the information contained in the current environment will be evaluated. The new environments involved in the process and the new effects created by the new way of communication will be investigated.