Otobiyografik sanat bağlamında öznelliğin irdelenmesi
Analysis of subjectivity within the context of autobiographic art
  1. Tez No: 738005
  2. Yazar: PEMRA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLÇİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
“Kendilik nerede başlar ve nerede biter”sorusu bu çalışmanın asıl konusunu oluşturmaktadır. Bu nedenle de metin, kendi ve diğerleri arasına mesafe koyarak benliğinin sınırlarını çizmeye çalışan bireyin öncelikle bireysel hafızasından yola çıkarak oluşturduğu otobiyografik bir denemedir. Birey doğduğu an itibari ile bir toplumun içerisine dahil olur ve kişinin benliğini inşa süreci; yaşadığı aile, dil ve kültürden bağımsız düşünülemez. Dolayısı ile benliğin inşa süreci bu kavramlar arasında dolaşılarak ilerlenecektir. Bununla birlikte sanat yapıtı bir kimlik sorgulaması olarak ele alındığından, kendilik sorgulaması ve benliğin inşası meselesi ortaya çıkarılan sanatsal işler referans alınarak ele alınacaktır. Buradaki amaç; dil ile simgesel düzene geçen bireyin kendiliğinin ne kadarının“bireysel benliğe”ne kadarının toplumsal yönetim biçimlerinin ve denetimlerinin sonucunda ortaya çıkan“toplumsal benliğe”ait olduğunun ayırdına varılmasıdır. Kendiliğin inşası ve sınırlarının belirlenmesindeki süreçler; sanat alanında otobiyografik olarak sanat yapıtı oluşturulması üzerinden ele alınarak sosyoloji, psikoloji, edebiyat ve felsefe alanlarından faydalanarak incelenecektir. Ayrıca“kendilik”meselesinin özü irdelenirken aynı zamanda kişinin bir noktada her şeye dönüşmesi, yani kendisini benliğin gerçek doğasına göre inşa etmeye çalışırken bir anlamda herkese dönüşmesi de bu kapsamda incelenecektir. Bu çalışmanın kendisi otobiyografik bir sanat yapıtı olarak düşünülerek kurgulanmıştır. Bu nedenle kişisel bir anlatı tarzından yola çıkılmış olsa da aynı zamanda toplumsal olanın da hikâyesine değinilmektedir çünkü bireyin hikâyesi aynı zamanda toplumsal olanın da hikâyesidir. Eser metni aynı zamanda bireyin kendisini inşa ederken; çalışmaları ile sürekli geçmişin üzerinde durarak bireyin bir varoluş takıntısına da işaret etmektedir. Bunu yaparken de sanat alanından hareket ederek benlik, kimlik, dil, hafıza kavramlarından faydalanan bir metin olması istenmektedir.
Özet (Çeviri)
The question of“where does the self end and where does it begin”actually constitutes the main theme of this work. Ergo, it is an autobiographical essay created by the individual who tries to draw the contours of herself by distancing the others, primarily based on her individual memories. However, the individual's self-reconstruction cannot be considered independently from the culture in which she lives. Moreover, since the artwork is also placed as a question of identity, construction of one's self will be discussed in reference with the artwork. The purpose of this context is to realize how much of the self of the individual who is already alienated with the use of language is considered her true-self and how much of it belongs to social identities that are shaped with the interference of social, cultural and political management control systems. Therefore, it intends to be a text that moves in the area of sociology, psychology, literature and philosophy. This context is intended to be written by considering it as an autobiographical artwork. Although it is based on a personal narrative, since the story of the individual is an indication a social one, it also points to the story of society. While this body of text helps to construct one's self, it also points to an obsession of existentiality by focusing on past memories through artwork. Therefore, it is intended to be a text that moves mainly around the area of art, focusing on the concepts of self, language and memory.