Peyami Safa'nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu ve Joanne Greenberg'ün Sana Gül Bahçesi Vadetmedim romanlarındaki karakterlerin analitik karşılaştırması
The analytical comparison of the characters in Peyami Safa's 'Dokuzuncu Hariciye Koğuşu' and Joanne Greenberg's 'I Never Promised You A Rose Garden Novels
- Tez No: 951568
- Danışmanlar: PROF. DR. FERZANE DEVLETABADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışmanın özü, iki farklı coğrafya ve arka plana sahip olan yazarların hayatlarının bir bölümünde benzer sorunlar yaşamış olarak eserlerine aktardıkları hayat tecrübelerin analitik olarak karşılaştırılmasıdır. Yazarların geçmişlerindeki olaylar sonucunda ortaya çıkan duygu birikimi ile eserlerine yansıttıkları söz konusu çalışma için seçilen romanlardaki anlatım teknikleri, sosyal çevre, mekân ve ruhsal durumlara bağlı karakter analizleri çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Çalışmada öncelikle farklı iki kültürden gelen yazarların yaşamları ve kendi edebi çevreleri ve mensup oldukları edebi çevrenin genel özelliği çalışmada ayrıca söz konusu edilmiştir. Peyami Safa'nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu adlı eseri ile Joanne Greenberg'ün Sana Gül Bahçesi Vadetmedim adlı eserlerindeki baş karakterleri, yazarların öz yaşam öyküleri bağlamında incelemek ve bu karakterlerin kurmaca dünyalarına yansıyan otobiyografik etkileri karşılaştırmalı edebiyat disiplininin sunduğu yöntemler çerçevesinde analiz etmek çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışma, edebi metinlerin yalnızca estetik bir kurgu değil, aynı zamanda yazarın yaşam deneyimlerinin, zihinsel süreçlerinin ve psikolojik kırılmalarının bir izdüşümü olduğunu temel varsayım olarak kabul etmektedir. Bu doğrultuda, her iki romanda da merkeze alınan karakterlerin psikolojik yapılanmaları, yaşadıkları içsel çatışmalar ve dış dünyayla kurdukları ilişkiler derinlemesine analiz edilmiştir. Karşılaştırmalı edebiyatın disiplinler arası yapısı çerçevesinde gerçekleştirilen bu incelemede, psikanalitik edebiyat eleştirisi, biyografik yöntem ve çoğulcu inceleme modeli birlikte değerlendirilmiştir. Her iki romanda da bireyin iç dünyasına odaklanan anlatı tekniklerinin kullanılması,karakterlerin bilinçdışı süreçlerini açığa çıkarma konusunda metinlerin zenginlik taşımasını sağlamaktadır. Her iki yazarın da hastane tecrübesi, toplumsal damgalanma, izolasyon ve bireysel başkaldırı gibi ortak temaları karakterlerinin yaşantısına entegre ettikleri dikkat çekmektedir. Çalışma, bireysel travmaların sanatsal anlatım biçimlerine nasıl dönüştüğünü, edebi karakterlerin ardında yatan yaşam gerçekliklerini görünür kılmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The essence of this study is the analytical comparison of the life experiences reflected in the works of two authors from different geographies and bacgrounds, who at some point in their lives, experienced similar problems. The emotional accumulation resulting from the events in the authors's pasts and how this is reflected in their works through narrative tecniques. Social environment, setting and psychological states forms the foundation of the study, particularly through the character analyses in the selected novels. The study first focuses on the lives of the authors from two different cultures, and the general characteristics of those literary circles, all of which are also addressed within the scope of the work. The foundation of the study is, to establish connections of protagonists in Peyami Safa's Dokuzuncu Hariciye Koğuşu and Joanne Greenberg's I Never Promised You a Rose Garden to their authors inner worlds. Adopting the interdisciplinary framework of comparative literature, the study integrates psychoanalytic literary criticism, the biographical method and pluralistic analysis. In this regard, the psychological structures of the main characters in both novels, their internal conflicts, and their interactions with the external world have been analyzed in depth. This study aims to shed light on how personal traumas are transformed into artistic experssion and to uncover the biographical realities that lie beneath literary constructions.