Çözüm odaklı yaklaşımın lise öğrencilerinde kadına yönelik şiddet tutumları üzerine etkisi
The effect of soluti̇on-focused approach on atti̇tudes to vi̇olence agai̇nst women i̇n HİGH school students
- Tez No: 738020
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, Çözüm Odaklı Yaklaşımın Lise Öğrencilerinde Kadına Yönelik Şiddet Tutumları Üzerine Etkisi incelemek amacıyla, öntest-sontest ve tekrarlı ölçümlü randomize kontrollü deneysel çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırma örneklemini, Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez liselerden rasgele seçilen 5 lisede okuyan 1037 öğrenciden araştırmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 90 öğrenci (45 kontrol, 45 deney) oluşturdu. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu ve Kadına Yönelik Şiddet Tutum Ölçeği (İSKEBE) kullanıldı. Kişisel Bilgi Formu program öncesinde öğrencilerin kendileri tarafından dolduruldu. İSKEBE ise program öncesi, sonrası ve 3 ay sonraki izlemde dolduruldu. Deney grubundaki öğrencilere program için 3 gün belirlenmiş olup öğrencilerin müsait olduğu bir gün programa katılmaları sağlanarak, program günde 60 dk olarak 6 hafta boyunca uygulandı. Program süresince kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Program öncesi kontrol ve deney grubu öğrencilerinin kişisel özellikleri, İSKEBE ve alt ölçeklerin puanların bakımından benzerdi.
Özet (Çeviri)
This research was designed as a randomized controlled experimental study with pretest-posttest and repeated measurement in order to examine the Effect of Solution-Focused Approach on Attitudes to Violence Against Women in High School Students. The research sample consisted of 90 students (45 control, 45 experiment) who met the inclusion criteria of the research out of 1037 students studying at 5 high schools randomly selected from the central high schools affiliated to the Muş Provincial Directorate of National Education. Personal Information Form and Violence Against Women Attitude Scale (İSKEBE) were used to collect data. The Personal Information Form was filled in by the students themselves before the program. İSKEBE was filled before, after the program and at the follow-up 3 months later. 3 days were determined for the program for the students in the experimental group, and the program was applied for 60 minutes a day for 6 weeks, allowing the students to participate in the program on a suitable day. No intervention was made to the control group during the program. Before the program, the personal characteristics of the control and experimental group students were similar in terms of İSKEBE and subscale scores.