İbuprofen yüklü polimerik nanopartiküllerin hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
Preparation and in vitro evaluation of ibuprofen loaded polymeric nanoparticles
- Tez No: 738033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEL YURTDAŞ KIRIMLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İbuprofen (İBU) dünya genelinde en yaygın kullanılan non steroidal antienflamatuvar (NSAİ) ilaçlardan biri olarak tanımlanmaktadır. İBU iltihabi proseslerde, kronik veya akut ağrılarda, aynı zamanda ateş düşürücü olarak hem çocuklarda hem de yetişkin insanlarda sıkça kullanılmaktadır. NSAİ ilaçların, gastrointestinal sistem (GİS) içerisinde duodenum ve mide üzerine yaptıkları olumsuz etkiler uzun zamandan beri bilinmekte olup, günümüzde de bu konuda çalışmalar devam etmektedir. GİS'in mikrobiyolojik ve fizyolojik yapısı dikkate alındığında oral yol için, hazırlanmış dozaj şeklinin zarar görmeden kolonda hedeflendiği bölgeye ulaşması ve etkin maddeyi salması birçok zorluk içermektedir. Bu tez çalışmasında, kolonda oluşabilecek yaraların iyileştirilmesini sağlayabilmek amacı ile kolona yönelik, İBU'nun Eudragit® S 100 ve farklı molekül ağırlıklı (10000, 45000, 80000) polikaprolakton (PCL) polimerleri kullanılarak nanoçöktürme yöntemiyle polimerik nanopartiküller hazırlanmıştır. Hazırlanan formülasyonların, in vitro özellikleri detaylı olarak incelenmiş ve yapılan analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Hazırlanan formülasyonların, kolon pH'sında etkin maddeyi saldığı ve yapılan hücre kültürü deneyleri sonucunda hazırlanan formülasyonların İBU'dan daha yüksek IC50 değerleri verdiği ve yara iyileştirici etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ibuprofen (IBU) is one of the most widely used nonsteroidal anti-inflammatory (NSAI) active substances worldwide. IBU is frequently used in anti inflammatory processes, chronic or acute pain, as well as as an antipyretic in both children and adults. The negative effects of NSAIDs on the duodenum and stomach in the gastrointestinal tract (GIS) have been known for a long time, and studies are still ongoing on this subject. Considering the microbiological and physiological structure of the GIS, there are many difficulties for the dosage form prepared for the oral route to reach the targeted area in the colon without being damaged and to release the active substance. In this thesis, polymeric nanoparticles were prepared by nanoprecipitation method by using Eudragit® S 100 of IBU and polycaprolactone (PCL) polymers with different molecular weights (10000, 45000, 80000) for the colon in order to heal the wounds that may occur in the colon. The in vitro properties of the prepared formulations were examined in detail and the results of the analysis were evaluated. it was concluded that the prepared formulations released the active substance at pH of the colon and the prepared formulations had a wound-healing effect on the cell culture.