Zararın ve tazminatın belirlenmesine ilişkin haksız fiil hükümlerinin borca aykırılıkta kıyasen uygulanması
The application of the provisions regarding tortious act liability in cases of breach of contract
  1. Tez No: 738043
  2. Yazar: HİLAL DAVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TUFAN ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışmada, Türk Borçlar Kanunu m. 114/II'de“Haksız fiil sorumluluğuna ilişkin hükümler, kıyas yoluyla sözleşmeye aykırılık hâllerine de uygulanır.”şeklinde kaleme alınan atıf hükmünün kapsamı, uygulama alanı ve sonuçları incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde TBK m. 114/II hükmü kanun sistematiği içinde ele alınmış ve mehaz İsviçre Borçlar Kanunundaki yasalaşma süreci incelenmiştir. Ardından sözleşmesel sorumluluğun unsurları ve özellikle zarar unsuru haksız fiil sorumluluğu ile karşılaştırmalı olarak incelenmiş farklı yönlerine değinilmiştir. Zararın belirlenmesine ilişkin açıklamaların ardından, tezin ikinci bölümünde sözleşmeye aykırılıktan doğan zararın tazmininde, hangi haksız fiil hükümlerinin kıyasen uygulanabileceği açıklanmıştır. Ayrıca telafi amacı güden maddi tazminat ile benzer yönleri bulunan bazı kavramlara değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde sözleşmeye aykırılıktan doğan sorumlulukta uygulanıp uygulanmayacağı tartışmalı olan haksız fiil hükümleri, doktrindeki görüşler ve Yargıtay kararına da değinilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Code of Obligations Article 114/II states that“Provisions regarding tortious act liability are also applied to cases of breach of contract by analogy.”In this study, the scope, application area and results of the relevant provision were examined. The study consists of three parts. In the first part, the provision of the Turkish Code of Obligations 114/II has been dealt with in the systematic of the law and the enactment process in the Swiss Code of Obligations has been examined. Then, the elements of contractual liability and especially the damage have been compared with tort liability and its different aspects have been mentioned. After the explanations regarding the determination of the damage, in the second part of the thesis, it is explained which tortious act provisions can be applied by analogy in the compensation of the damage arising from the breach of contract. In addition, some concepts that have similar aspects with pecuniary compensation are mentioned. In the third and last part of the study, the tort provisions, which are controversial whether they can be applied in the responsibility arising from breach of contract, are examined by referring to the views in the doctrine and the Supreme Court decision.