SARS-CoV-2 virüsüne bağlı pnömoni, ARDS (Akut respiratuvar distres sendromu), makrofaj aktivasyon sendromu gelişen ve standart yoğun bakım tedavisine ek olarak anakinra tedavisi alan hastalarda klinik profilin ve laboratuvar bulguların değerlendirilmesi
Clinical professional analysis of the field of laboratory and laborignal patients for the treatment of anakinra in addition to standard intensive care therapy and developing pneumonia due to SARS-CoV-2 virus, ARDS (Acute respirative stress syndrome), macrophage activation syndrome
- Tez No: 738049
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSOY, UZMAN UĞUR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
COVID-19 hastalığı, koronavirüsün ailesine ait yeni genotipik özelliğe sahip virüsün (SARS-CoV-2) neden olduğu primer olarak solunum sistemini tutan bulaşıcı bir hastalıktır. COVID-19 hastalığı 2019 yılından itibaren pandemiye yol açarak dünya genelinde ve ülkemizde sağlık sistemine ait kapasiteyi aşacak ölçüde hasta yüküne sebep olmuştur. Özellikle yoğun bakım (YB)'da takip edilen hastalarda makrofaj aktivasyon sendromu (MAS) bulguları gösteren hasta sayısında belirgin bir artış olmuş ve bazı hastalarda klasik steroidal antienflematuvar (SAE) tedavi ile klasik yoğun bakım tedavileri sistemik enflemasyonu kontrol altına almakta yeterli olamamıştır. Bu nedenle özellikle MAS bulguları devam eden hastalarda daha önceki deneyimlerimizden (romatolojik hastalıklar veya sepsis yönetimi) aşina olduğumuz anakinra kullanımı gündeme gelmiştir. Bizde COVID-19 pandemisi boyunca YB'da COVID-19 pnömonisi ile takip edilen ve MAS bulguları gerilemeyen hastalara Sağlık Bakanlığımızın önerileri doğrultusunda gerekli hastalarda anakinra tedavisini kullanmış bulunuyoruz. Bu araştırmada; Covid-19 pnömonisi nedeniyle yoğun bakımda takip edilmekte olan klinik olarak MAS bulguları gösteren ancak standart yoğun bakım tedavisi ve SAE ilaç kullanımına rağmen klinik durumu kötüleşen MAS bulguları gerilemediği için anakinra tedavisi başlanan hastaların klinik ve laboratuvar bulgularını gözlemlemek ve bu hasta grubunda mortalite ile olası ilişkili etkenleri tespit edebilmektir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 disease is an infectious disease that primarily affects the respiratory system, caused by the new genotypic virus (SARS-CoV-2), belonging to the family of coronavirus. COVID-19 disease has caused a pandemic since 2019, causing a patient load that exceeds the capacity of the health system worldwide and in our country. There has been a significant increase in the number of patients with macrophage activation syndrome (MAS), especially in patients followed up in the intensive care unit (ICU), and in some patients, classical steroidal anti-inflammatory (SAE) treatment and classical intensive care treatments were not sufficient to control systemic inflammation. For this reason, the use of anakinra, which we are familiar with from our previous experience (rheumatological diseases or sepsis management), has come to the fore, especially in patients with ongoing MAS symptoms. We have used anakinra treatment for patients who were followed up in the ICU with COVID-19 pneumonia during the COVID-19 pandemic and whose MAS symptoms did not regress, in line with the recommendations of our Ministry of Health. In this study; Observing the clinical and laboratory findings of the patients who were followed up in the intensive care unit due to Covid-19 pneumonia, who showed clinical signs of MAS, but whose clinical condition did not regress despite the use of standard intensive care treatment and SAE medication, and whose clinical condition was not regressed, and for whom anakinra treatment was started, and to identify possible factors associated with mortality in this patient group. is to detect.