Pediatrik COVİD-19 hastalarında SARS-CoV-2 varyantlarının klinik ve laboratuvar(nötrofil/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı, ortalama trombosit hacmi)değerlendirilmesi
Clinical and laboratory (neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio,mean platelet volume) evaluation of SARS-CoV-2 variants in pediatric COVİD-19 patients
- Tez No: 728151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde Aralık 2019 tarihinde bir grup pnömoni vakası tespit edilmesinin ardından salgın başladı. Vakaların ilk olarak görüldüğü Çin dışında 113 ülkede de COVİD-19 vakalarının görülmesi, virüsün yayılımı ve şiddeti nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020'de pandemi ilan edilmiştir. Bu çalışmada COVİD-19 hastalığı SARS-CoV-2 enfeksiyonu ile enfekte olmuş çocukların laboratuvar değerleri araştırıldı. Pediatrik yaş grubunda klinik bulgular ve laboratuvar değerleriyle SARS-CoV-2 tanısı ve varyantlarının erken tespitine ve alınacak önlemlere katkıda bulunması amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 1 Mart 2020-31 Ekim 2021 tarihleri arasında hastanemize başvurup revers transkriptaz-Polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) testi pozitif ayaktan veya yatırılarak takip edilen 0-18 yaş arası 107 hasta çocuk ve RT-PCR testi negatif 107 çocuk kontrol grubu olarak alındı. Hasta verileri geriye dönük olarak hasta dosyalarından elde edildi. Hasta grubu RT-PCR testi varyant analizi sonucuna göre Orijinal suş, Delta varyantı ve Alfa varyantı olarak gruplandırıldı. Grupların demografik verileri, klinik bulguları, hemogram ve biyokimya parametreleri kaydedildi. Laboratuvar parametrelerinden Nötrofil/Lenfosit oranı, Trombosit/Lenfosit oranı, Ortalama trombosit hacmi ve C-Reaktif Protein (CRP)/Albümin oranı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamız %41,6'sı (n=89) kız, %58,4'ü (n=125) erkek olmak üzere toplam 214 olguyla yapıldı. Çalışmaya katılan olguların ortalama 7,91±,5,59 yaş olarak saptandı. Olguların %56,1'inde (n=60) orijinal virüs gözlenirken, %19,6'sında (n=21) Delta varyantı, %24,3'ünde (n=26) Alfa varyantı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: The outbreak began in December 2019 in Wuhan, Hubei Province, China, after a group of pneumonia cases was detected. The World Health Organization (WHO) declared a pandemic on March 11, 2020, in response to the occurrence of COVID-19 cases, as well as the virus's spread and severity, in 113 nations other than China, where the cases originally appeared. Laboratory values of children infected with the COVID-19 disease SARS-CoV-2 infection were studied in this study. The aim was to contribute to the diagnosis of SARS-CoV-2 and the early detection of variants and the measures to be taken, with clinical findings and laboratory values in the pediatric age group. Material and Method: 107 children aged 0-18 years, who were admitted to our hospital between March 1, 2020, and October 31, 2021, and were followed up as an outpatient or inpatient with positive reverse transcriptase-polymerase chain reaction (RT-PCR) test, and 107 children with negative RT-PCR test were included as the control group. Patient data were gathered retrospectively from patient records. According to the RT-PCR test variant analysis results, the patient group was grouped as Original strain, Delta variant, and Alpha variant. The groups' demographic data, clinical findings, hemograms, and biochemistry parameters were all documented. Laboratory parameters Neutrophil/Lymphocyte ratio, Platelet/Lymphocyte ratio, Mean platelet volüme, and C-Reaktive Protein (CRP)/Albumin ratio were evaluated. Results: A total of 214 cases were studied, with 41.6% (n=89) females and 58.4% (n=125) males. The mean age of the subjects participating in the study was 7.91±5.59 years. While the original virus was observed in 56.1% (n=60) of the cases, the delta variant was observed in 19.6% (n=21) and the alpha variant in 24.3% (n=26) of the cases.