TCK madde 190 uyarınca uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma ve alenen özendirme suçları
Crimes of facilitation and public encouragement of the use of narcotics or psychotropic substances as per the article 190 of Turkish Penal Code
  1. Tez No: 750044
  2. Yazar: ERDEM SAĞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Teknolojinin gelişimi ile birlikte uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımında müthiş bir artış gerçekleşmiştir. Bu artıştan hem kişi hem de toplum sağlığı olumsuz biçimde etkilenmiş, devletlerin bu probleme ilişkin bir önlem alması zorunluluğu doğmuştur. Bu sebeple devletler, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kötüye kullanılmasını engellemek amacıyla ulusal ve uluslararası çapta çalışmalar yapmışlar, çeşitli düzenleme ve politikalarla uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılmasındaki artışın önüne geçmeye çalışmışlardır. Bu kapsamda alınan önlemlerden birisi ise, uyuşturucu veya uyarıcı maddelere ilişkin birtakım hareketlerin suç sayılarak, cezalandırılması konusunda devlete sorumluluk yüklenmesi olmuştur. Bu düzenlemelerin getirdiği sorumluluk doğrultusunda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda uyuşturucu ve uyarıcı maddeleri konu alan bazı hareketler suç olarak ihdas edilmiştir. Bu hareketlerden uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılmasının kolaylaştırılması Türk Ceza Kanunu'nun 190/1. maddesinde, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılmasının alenen özendirilmesi ise Türk Ceza Kanunu'nun 190/2. maddesinde suç olarak sayılmıştır. Önceden uygulamada pek karşılaşılmasa da, sosyal medyanın yaygınlaşması ve faillerinin milyonlarca takipçisi bulunan fenomenler, sanatçılar olması sebebiyle uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılmasının alenen özendirilmesi suçu, ülke gündemini fazlasıyla meşgul etmeye başlamıştır. Bu durum, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılmasının alenen özendirilmesi suçuna dair artan kamu ilgisini beraberinde getirmiştir. Ancak, konuya ilişkin yalnızca birkaç kapsamlı çalışmanın yapılmış olması, kamu ilgisine cevap verme noktasında yetersiz kalmaktadır. Ayrıca uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılmasının kolaylaştırılması suçuna ilişkin olarak az sayıda çalışma yapılmış olması, bu suç bakımında da kapsamlı çalışma yapılması ihtiyacının olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu ihtiyacı giderilmesine yönelik olarak, söz konusu suçlar, yapılan çalışmaya konu edilerek, tüm yönleriyle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of narcotics or psychotropic subtances has drastically increased with the advancement of technology. While this increase has negatively affected both individual and public health, it has also obliged goverments to take measures againts the issue. Therefore, the goverments have worked on national and international levels to prevent the narcotics or psychotropic subtances abuse and curb the increase in the use of narcotics or psychotropics subtances via various regulations and policies. In this regard, certain activities related to narcotics or psychotropic subtances constitute crimes. This measure grants goverments the authority to punish such activities. As per the regulations, some activities linked to narcotics or psychotropic subtances are considered as crimes in 5237 numbered Turkish Penal Code. Amongst these activities, facilitation of the use of narcotics or psychotropic subtances constitutes crimes in the Article 190/1 of Turkish Panel Code while publicly encouragement of the use of narcotics or psychotropic subtances is accepted as a crime in the Article 190/2 of Turkish Panel Code. Although these crimes were not common before, with the increasing use of social media and the offenders being social media celebrities or artists, the crime of public encouragement of the use of narcotics or psychotropic subtances widely occupies the national agenda, which brings along the increased public interest to the crime of public encouragement of the use of narcotics or pyshotropic subtances. Yet, the public interests cannot be addressed as only a few comprehensive studies have been carried out on the matter so far. Besides, a small number of studies having been conducted related to facilitation of the use of narcotics or pyschotropic subtances indicates the need of comprehensive resarch to be performed also abaout this crime. To meet this need, the aforemetioned crimes are the subjects of this study and have been explained in all respects.