Tükrük bezi malign tümörleri tanılı hastaların klinik ve patolojik özelliklerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of clinical and pathological characteristics of patients with malignant salivary gland tumor
  1. Tez No: 738093
  2. Yazar: YASSER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA YEŞİL ÇINKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve amaç: Tükürük bezi tümörleri, baş boyun tümörleri içerisinde sınıflandırılan gerek patolojik özellikleri gerekse de anatomik orijinleri, histolojileri ve biyolojik davranışları bakımından önemli ölçüde farklılık gösteren, nadir görülen, heterojen bir neoplazma grubudur. Baş boyun tümörlerinin yaklaşık %6'sını oluşturmaktadırlardır. Tükürük bezi kitlelerinin farklı biyolojik davranış göstermeleri, geniş histopatolojik kökenlerini olması bu kitlelerin tedavilerini özelleştirmektedir. Çalışmamızda bölümümüzde takip edilmekte olan tükrük bezi tümör tanılı hastaların klinik ve patolojik özelliklerinin retrospektif olarak taranmasını amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmamıza, Gaziantep Üniversitesi, Şahinbey Eğitim ve Araştırma hastanesine 2013 Ocak ila 2020 Aralık tarihlerinde başvurmuş malign tükürük bezi tümörü tanısı olan 72 hasta dahil edilmiştir. Araştırmamız retrospektif kohort çalışmasıdır. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık durumu, patolojik alt tipleri, tanı tarihleri, nüks tarihleri, operasyon tarihleri, aldıkları tedaviler, son kontrol tarihleri ve/veya ölüm tarihleri belirlendi ve karşılaştırmalı analizlerinin yapılması planlandı. Bulgular: Çalışmamıza kırk üçü erkek (%59,7), yirmi dokuzu kadın (%40,3) olmak üzere yetmiş iki hasta dahil edildi. Hastaların % 62,5'i altmış beş yaş altındayken, % 27'si altmış beş yaş ve üzerindeydi. Yirmi bir hastanın (%29,2) ek hastalığı yokken, elli bir hastanın (%71,8) ek hastalığı bulunmaktaydı. Elli dört hastaya ulaşılarak sigara öyküleri öğrenildi. Hastaların %57,4'ü (31 hasta) sigara içmiyorken, %42,6'sı (23 hasta) sigara içiyordu. Takiplerinde verilerine ulaşılabilen altmış üç hastanın %38,1'i (24 hasta) remisyonda seyrederken, %19'u (12 hasta) hiç remisyona girmemişti. Hastaların %42,9'u (27 hasta) ise remisyona girdikten sonra nüks etmişti. Çalışmamızdaki hastaların %47,1'i (32 hasta) halen yaşıyorken, %52,9'u (36 hasta) hayatını kaybetmişti. Tanı anında hastaların %36'sının (26 hasta) metastatik hastalığı mevcuttu. Hastalarımızın %87,5'i (63 hasta) parotis malign neoplazmı, %8,3'ü (6 hasta) submandibuler bez malign neoplazmı, %2,8'i (2 hasta) minör tükütük bezi malign neoplazmı tanısı almışken, %1,4'ü (1 hasta) submental bez malign neoplazmı tanısı almıştı. Çalışmamızdaki hastalarda en sık görülen patolojik alt tip %25 ile (18 hasta) skuamöz hücreli karsinomdu. En sık saptanan ikinci alt tip ise %18,1 ile (13 hasta) mukoepidermoid karsinomdu. Çalışmamızdaki yer alan tanı anında metastaz saptanan hastaların %61,6'sında (24 hasta) lenf nodları metastazı görüldü. Kemik, karaciğer, akciğer, meme, skapula, sürrenal bez ve diğer lenf nodlarına metastaz ise daha nadir saptanmıştır. Çalışmamızdaki hastaların genel sağkalımı süresi (GSS) 101,33±15,71 (70,55-132,11 %95 HR) ay, hastalıksız sağkalım süresi (HSS) ise 81,0 ± 5,18 (70,84-91,16 %95 HR) ay olarak saptandı. Çalışmamızdaki hastaların tanı anında metastaz durumuna göre genel sağkalımlarına bakıldığında; metastazı olan hastaların genel sağkalımı 25,46± 8,18 ay iken metastazı olmayan hastaların 161,68±16,79 ay idi (p=0,001). Altmış beş yaş altındaki hastaların genel sağkalımı 133,00± 24,12 ay iken, altmış beş yaş ve üzeri hastaların genel sağkalımı 12,00±2,04 ay olarak saptanmıştır (p=0,001). Ek hastalığı olan hastaların genel sağkalımı 63,27± 8,26 ay iken, ek hastalığı olmayan hastaların genel sağkalımı 168,93±22,12 ay olarak saptanmıştır (p=0,010). Sigara içen hastaların genel sağkalımı 13,00± 35,57 ay iken, sigara içmeyen hastaların genel sağkalımı 103,00±31,60 ay olarak saptanmıştır (p=0,024). Çalışmamızda hastaların tutulan bölge sayısı ile genel sağkalım arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0,001). Kemoterapi öyküsü ile genel sağkalım arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0,001) fakat radyoterapi öyküsü ile genel sağkalım arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=0,648).
Özet (Çeviri)
Introduction: Salivary gland tumors are a rare, heterogeneous group of neoplasms classified within head and neck tumors that differ significantly in terms of both their pathological features and anatomical origins, histology and biological behavior. They constitute approximately 6% of head and neck tumors. The different biological behavior of salivary gland masses and the fact that they have wide histopathological origins customize the treatment of these masses. In our study, we aimed to retrospectively scan the clinical and pathological features of patients diagnosed with salivary gland tumors, who are being followed up in our department. Method: Our study included 72 patients with a diagnosis of malignant salivary gland tumor who applied to Gaziantep University, Şahinbey Training and Research Hospital between January 2013 and December 2020. Our research is a retrospective cohort study. Age, gender, additional disease status, pathological subtypes, diagnosis dates, recurrence dates, operation dates, treatments, last control dates and/or death dates of all patients included in the study were determined and comparative analyzes were planned. Results: Seventy-two patients, forty-three (59.7%) male and twenty-nine (40.3%) female, were included in our study. While 62.5% of the patients were under the age of 65, 27% were aged 65 and over. While 21 patients (29.2%) did not have an additional disease, 51 patients (71.8%) had an additional disease. Fifty-four patients were reached and their smoking histories were learned. While 57.4% (31 patients) of the patients were non-smokers, 42.6% (23 patients) were smokers. While 38.1% (24 patients) of 63 patients whose data could be accessed during their follow-ups were in remission, 19% (12 patients) had never been in remission. 42.9% of the patients (27 patients) relapsed after entering remission. While 47.1% (32 patients) of the patients in our study were still alive, 52.9% (36 patients) died. At the time of diagnosis, 36% (26 patients) of the patients had metastatic disease. While 87.5% (63 patients) of our patients were diagnosed with parotid malignant neoplasm, 8.3% (6 patients) submandibular gland malignant neoplasm, 2.8% (2 patients) minor salivary gland malignant neoplasm, 1% .4 (1 patient) were diagnosed with submental gland malignant neoplasm. The most common pathological subtype in the patients in our study was squamous cell carcinoma with 25% (18 patients). The second most common subtype was mucoepidermoid carcinoma with 18.1% (13 patients). Lymph node metastasis was observed in 61.6% (24 patients) of the patients in our study who were found to have metastasis at the time of diagnosis. Metastases to bone, liver, lung, breast, scapula, adrenal gland and other lymph nodes were detected less frequently. The overall survival time (GSS) of the patients in our study was 101.33±15.71 (70.55-132.11 95% HR) months, and the disease-free survival time (HSS) was 81.0 ± 5.18 (70.84-91, 16 95% HR) months. Considering the general survival of the patients in our study according to the metastasis status at the time of diagnosis; The overall survival of patients with metastasis was 25.46±8.18 months, whereas it was 161.68±16.79 months in patients without metastasis (p=0.001). While the overall survival of patients under the age of 65 was 133.00± 24.12 months, the overall survival of patients aged 65 and over was 12.00±2.04 months (p=0.001). While the overall survival of patients with comorbidity was 63.27±8.26 months, the overall survival of patients without comorbidity was 168.93±22.12 months (p=0.010). While the overall survival of smokers was 13.00± 35.57 months, the overall survival of non-smokers was 103.00±31.60 months (p=0.024). In our study, a statistically significant difference was found between the number of affected areas and overall survival (p=0.001). A statistically significant difference was found between chemotherapy history and overall survival (p=0.001), but no statistically significant difference was found between radiotherapy history and overall survival (p=0.648).