Tükürük bezi tümörlerinin klinik ve epidemiyolojik özelliklerinin retrospekif olarak araştırılması
Retrospektif investigation of clinical and epidemiological characteristics of salivary gland tumors
- Tez No: 325341
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇANKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tükürük bezlerinin benign ve malign neoplazmları baş boyun bölgesi tümörlerinin % 3-12'sini ve tüm vücut tümörlerinin % 2-3'ünü oluşturur. Tükürük bezinin tümoral kitlelerinin davranış profilinin bilinmesi hastalığın prognozunun tahmininde çok önemli bir unsurdur.Ülkemizde tükürük bezleri tümörlerinin epidemiyolojik ve bölgesel farklılıkları ile ilgili veriler sınırlıdır.Buna katkıda bulunmak amacıyla 1994 ve 2011 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilimi tarafından tükürük bezlerinde tümör tanısı ile tedavi ve takibi yapılan 110 hastanın dosya bilgileri retrospektif olarak değerlendirildi.Bu değerlendirmede hastaların demografik bilgileri, tümörün tükürük bezlerindeki dağılımı, histopatolojisi, sinir invazyonu ve tedavi yöntemi literatür bilgileri ile karşılaştırıldı.Bölgemizdeki tükürük bezi tümörlü hastaların yaş ve cinsiyet dağılımı, benign ve malign tümörlerin tükürük bezlerindeki dağılım oranları, tümörlerin davranış modelleri ve buna uygulanan cerrahi modaliteleri literatür bilgileri ile paralellik göstermekteydi.Buna karşılık hastaların tümör belirtilerini fark ettikten sonra ilk doktora müracaatları arasında geçen süre anlamlı olarak daha fazlaydı. Bu da hastaların sosyoekonomik durumu ve genel eğitim durumunun düşüklüğü ile açıklanabilir. Bütün bunların yanında hasta grubumuzun azlığı göz önüne alınacak olursa daha sağlıklı verilere ulaşmak için çok merkezli ve daha büyük hasta grupları ile çalışma yapılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Salivary gland tumor?s benign and malignant neoplasms comprise %3-12 of head and neck region and %2-3 of whole body tumors.Knowing behavior profile of salivary gland tumoral masses is very important to predicting the prognosis of the disease.In our country the epidemiological and regional differences data of salivary gland tumors are limited. In order to contribute to this, 110 salivary gland tumor patients treated and followed-up by Yuzuncu Yil University, Medical Faculty, Training and Research Hospital, Ear, Nose and Throat Departmant in 1994 and 2011 evaluated retrospectivelyIn this evaluation, the demographic data of patients, tumor distribution in the salivary glands, histopathology, nerve invasion and treatment method were compared with literature data.In our region age and gender distribution, benign and malignant tumors distribution ratios in salivary glands, tumor behavior models and surgical modalities show parallel with the literature.However the period between discernment of the tumor symptoms and patients first medical application to doctor was significantly higher. This situation can be explained by lower socio-economic status and general education.In addition , given the scarcity of our group; to achieve a healthier data, making a multi-center and larger patients group study would be appropriate.