Louis Spohr'un Op.57 Mi Bemol Majör Klarnet Konçertosu'nun form analizi ve icra yönünden incelenmesi
The form analysis of Clarinet Concerto in E-Flat Major, Op.57 by Louis Spohr and an analysis in terms of performance
  1. Tez No: 738106
  2. Yazar: BARAN ÖZÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. İLKAY AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Keman virtüözü, orkestra şefi, müzikolog ve müzik öğretmeni olan Louis Spohr (1784-1859) eserleri ile yaşadığı dönemin en önemli şahsiyetleri arasında yer almaktadır. Pek çok çağdaşı tarafından yapmış olduğu çalışmalarla Haydn, Mozart ve Beethoven'ın yanında en büyük besteciler anıtına layık görülse de genç nesiller tarafından pek rağbet görememektedir. Spohr'un 150'den fazla bestesi bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık 90 tanesi şarkılarıdır. Besteci klarnet için de besteler yapmıştır. Yaşadığı dönemin ünlü klarnet sanatçılarından biri olan Simon Hermstedt (1778-1846) ile yakın arkadaşlığı günümüz klarnet repertuvarının oluşumuna katkı sağlamıştır. Hermstedt'in enstrümanı üzerinde mükemmel ve şaşırtıcı bir tekniğe sahip olması Spohr'un klarnetli birçok eser yazmasına neden olmuştur. Spohr'un 1810 yılında bestelediği Op. 57 Mi Bemol Majör adlı klarnet konçertosu teknik ve müzikal açıdan klarnet repertuvarına kazandırılan önemli bir eserdir. Bu çalışma, Spohr'un Klarnet Konçertosu ile ilgilenen her müzisyen için bir başvuru kaynağı olabilecek niteliktedir. Bu çalışmada; Spohr'un yaşadığı dönemler, hayatı, müziği, eserleri ve Op. 57 Mi Bemol Majör Klarnet Konçertosu'nun form analizi ve icra yönünden incelenmesi hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Louis Spohr (1784-1859), a violin virtuoso, conductor, musicologist and music teacher, was among the most important figures of his time with his works. Although he was deemed worthy of the greatest composer's monument for his works by many of his contemporaries along with Haydn, Mozart and Beethoven, he is not in demand by the younger generations. Spohr had more than 150 compositions. Approximately 90 of them were his songs. The composer composed for clarinet, as well. His friendship with Simon Hermstedt (1778-1846), who was one of the most famous clarinetists of his time, contributed to the formation of today's clarinet repertoire. Having a perfect and amazing technique on the instrument of Hermstedt led Spohr to compose a lot of clarinet works. Clarinet Concerto in E-Flat Major Op. 57 which Spohr composed in 1810 is an important work that was added to the clarinet repertoire in terms of technique ad music. This study, has the quality to be a reference guide for each of the musicians who are interested in Clarinet Concerto by Spohr. In this study, information is given about the periods when Spohr lived, his life, music, works and the form analysis of Clarinet Concerto in E-Flat Major Op. 57 and its analysis in terms of performance.