Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı merkezlerine başvuran hastalarda sağlık okuryazarlığı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişki
The relationship between health literacy and healthy lifestyle behavior in patients attending to Ondokuz Mayis University Educational Family HEALTH centers
- Tez No: 738105
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Bu araştırmanın amacı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran hastalarda sağlık okuryazarlığıyla sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne bağlı Pelitköy ve Aziziye eğitim aile sağlığı merkezlerine başvuran kişiler üzerinde tanımlayıcı nitelikte bir çalışma yapılmıştır. Başvuran kişilerden anketi cevaplandırmaları istenmiştir. Anketin birinci bölümünde 10 sorudan oluşan demografik anket formu, ikinci bölümde 32 sorudan oluşan TSOY-32, üçüncü bölümünde 52 sorudan oluşan SYDB Ölçeği II yer almaktadır. Araştırmaya toplam 158 hasta katılmıştır. Verilerin analiz edilmesi için SPSS 21.0 uygulaması kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to investigate the relationship between health literacy and healthy lifestyle behaviors in patients who applied to Ondokuz Mayıs University Education and Family Health Centers. MATERIALS AND METHODS: A descriptive study was conducted on people who applied to Pelitköy and Aziziye education family health centers affiliated to Ondokuz Mayıs University. Applicants were asked to answer the questionnaire. In the first part of the questionnaire, there is a demographic questionnaire consisting of 10 questions, in the second part of the TSOY-32 consisting of 32 questions, in the third part of the SYDB Scale II consisting of 52 questions. A total of 158 patients participated in the study. SPSS 21.0 application was used to analyze the data.