Pulmoner embolisi olan kanserli hastalar ve kanseri olmayan hastaların karşılaştırmasında kanserin mortalite ve morbiditeye etkisi
Tthe impact of cancer on mortality and morbidity in patients with pulmonary embolism: A comparison between cancer and non-cancer patients'
  1. Tez No: 925609
  2. Yazar: BEDİA KARAÇADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: VTE, mortalite ve morbiditesi yüksek, tekrarlayabilen, önlenebilir bir hastalıktır. Kanserin tromboza yatkınlıkta önemli rol oynadığı bilinmekte olup, çalışmamızda, kanser-emboli birlikteliğinin mortalite üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 1 Ocak 2018 ile 31 Temmuz 2024 tarihleri arasında, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servis'ten Göğüs Hastalıkları'na danışılmış olan 12.008 acil konsültasyonu ve 2636 Tıbbi Onkoloji Klinik konsültasyonu taranarak hasta bilgilerine, hastane elektronik hasta kayıt sistemi MİAMED üzerinden retrospektif olarak ulaşılmıştır. Çalışma popülasyonunu, 1 Ocak 2018 ile 31 Temmuz 2024 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servis'e başvuran, PE tespit edilerek Göğüs Hastalıkları'na konsülte edilmiş olup ayaktan tedavi edilen ya da servise yatırılmış tüm 18 yaş ve üzeri PE hastaları ile Tıbbi Onkoloji/Hematoloji Kliniği'nde yatarak takip edilirken PE tespit edilip Göğüs Hastalıkları'na konsülte edilmiş olan tüm 18 yaş ve üzeri PE hastaları oluşturmaktadır. Çalışmaya alınan malignitesi olan ve malignitesi olmayan PE'li hastalar yaş, cinsiyet, sigara içimi, tanı anında ki troponin, pro-BNP, trombosit değerleri, derin ven trombozu varlığı, komorbidite varlığı, hastanede kalış süresi, yoğun bakım ünitesine yatış oranı, kanseri olan hasta grubunda kanserin alt tipi ve tüm nedenlere bağlı hastane içi mortalite açısından karşılaştırılmıştır. Tanımlayıcı analizlerde frekans verileri sayı (n) ve yüzde (%) olarak, sayısal veriler ise ortalama±standart sapma, ortanca (1.-3. Çeyreklik) kullanılarak gösterilmiştir. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında, Ki-kare (ꭕ2) testi ve Fisher'ın kesin ki-kare testi kullanılmıştır. Sayısal verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiştir. Bağımsız iki gruptaki normal dağılan sayısal verilerin dağılımı İndependent Samples T testi ile, normal dağılmayan sayısal verilerin dağılımı Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Sağ kalımın tek değişkenli analizlerle incelenmesi log rank testi ile yapıldı. Çok değişkenli analizde, önceki analizlerde belirlenen olası faktörler kullanılarak sağkalımı öngörmedeki bağımsız etkenler geriye doğru (backward) seçim yöntemi ile Cox regresyon analizi kullanılarak incelendi. Sağkalım hızları Kaplan-Meier sağkalım analizi kullanılarak hesaplandı. Sağ kalım üzerine benzer etki gösteren birbiri ile ilişkili parametrelerden modele klinik açıdan anlamlı olanlar seçildi. Model uyumu ve dönemsel riskin oransallığı varsayımları rezidüel (Schoenfeld ve Martingale) analizleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Venous thromboembolism (VTE) is a high-mortality, high-morbidity, recurrent, and preventable condition. It is well-established that cancer plays a significant role in the predisposition to thrombosis. The aim of this study was to investigate the impact of the coexistence of cancer and embolism on mortality. Materials and Methods: A retrospective review of patient data was conducted through the hospital's electronic medical record system (MIAMED) by screening 12,008 emergency consultations and 2,636 medical oncology clinic consultations referred to the Department of Pulmonology between January 1, 2018, and July 31, 2024. The study population consisted of all patients aged 18 years and older who were diagnosed with pulmonary embolism (PE) and referred to the Department of Pulmonology from the Emergency Department of Akdeniz University Hospital between January 1, 2018, and July 31, 2024. This included both outpatient cases and those admitted to the hospital, as well as patients with PE who were hospitalized under the Medical Oncology/Hematology Clinic and referred to Pulmonology. Patients with PE, both with and without malignancy, were compared based on variables such as age, sex, smoking status, troponin and pro-BNP levels at the time of diagnosis, platelet counts, presence of deep vein thrombosis, comorbidities, length of hospital stay, ICU admission rate, cancer subtype in the cancer patient group, and in-hospital mortality from all causes. Descriptive analyses were performed, with frequency data presented as count (n) and percentage (%), and numerical data expressed as mean ± standard deviation or median (1st-3rd quartile). For comparison of categorical variables, the Chi-square (χ²) test and Fisher's exact test were employed. The normality of numerical data was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test. For normally distributed numerical data, the Independent Samples T-test was used, while non-normally distributed data were analyzed using the Mann-Whitney U test. Univariate survival analysis was performed using the log-rank test. In multivariate analysis, independent factors predicting survival were identified using a backward selection method with Cox regression analysis, based on factors identified in previous analyses. Survival rates were calculated using the Kaplan-Meier survival analysis. Clinically significant parameters with similar effects on survival were selected for the model from among the correlated parameters. The model fit and the assumption of proportional hazards were assessed using residual (Schoenfeld and Martingale) analyses.