Azerbaycan'da bağımsızlık sonrası doğrudan yabancı yatırımlar, petrol-dışı sektör ihracatı ve ekonomik büyüme arasında nedensellik analizi
Analysis of causes between foreign direct investments, non-oil sector exports and economic growth after independence in Azerbaijan
  1. Tez No: 738122
  2. Yazar: SANAN AHMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KABLAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bugün dünya yabancı yatırım için savaşmaktadır, onları cezbetme faaliyetleri yoğunlaşmaktadır, devletler mümkün olan tüm teşvikleri kullanarak daha uygun bir yatırım ortamı sunmaya ve böylece küresel yatırım akışlarından daha fazla yararlanmaya çalışıyorlar. Dünya yatırım pazarındaki böylesine yüksek rekabet ortamında, Azerbaycan ekonomisine, özellikle petrol dışı sektöre daha fazla yatırım çekmek için koşullar yaratacak etkili teşvik önlemlerinin geliştirilmesi ve uygulanması önemlidir. Çalışmanın amacı, Azerbaycan'ın petrol dışı sektöründeki yatırım ortamı ve bunu geliştirmek için devlet tarafından uygulanan teşvik politikası mekanizmalarıdır. Çalışmanın konusu, Azerbaycan'ın petrol dışı sektörüne yatırımı teşvik etmenin yollarını genişletme ve iyileştirme fırsatlarının araştırılmasıdır. Çalışmanın temel amacı, Azerbaycan'ın petrol dışı sektöründeki mevcut yatırım ve yatırım ortamının kapsamlı bir incelemesi yoluyla yatırım teşviklerinin iyileştirilmesi ve genişletilmesi için öneriler geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Today the world is fighting for foreign investment, activities to attract them are intensifying, governments are trying to provide a more favorable investment environment by using all possible incentives and thus to benefit more from global investment flows. In such a highly competitive environment in the world investment market, it is important to develop and implement effective incentive measures that will create conditions for attracting more investments in the Azerbaijani economy, especially in the non-oil sector. The aim of the study is the investment environment in the non-oil sector of Azerbaijan and the incentive policy mechanisms implemented by the state to improve it. The subject of the study is the exploration of opportunities to expand and improve the ways to stimulate investment in the non-oil sector of Azerbaijan. The main objective of the study is to develop proposals for improvement and expansion of investment incentives through a comprehensive examination of the current investment and investment environment in the non-oil sector of Azerbaijan.