Representation of the Turkish people in midnight express
Türklerin geceyarısı ekspresi (midnight express) filminde temsili
- Tez No: 738123
- Danışmanlar: PROF. DR. TONY HOWARD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: University of Warwick
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültür Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Billy Hayes'in otobiyografik kitabına dayanan Geceyarısı Ekspresi (Midnight Express) filmi, 1970 yılında İstanbul Havalimanı'ında uçağa binerken yanında esrar bulunduran genç bir Amerikan öğrenciyi konu edinen, pek de hoş olmayan,“yaşanmış bir hikayedir”. Filmde Hayes'in hapishanede geçirdiği zorlu dönem ve sonrasındaki kaçış öyküsü anlatılır. Reklamlara göre, film“Billy Hayes'nin kendi kelimeleriyle, cehennemde geçirdiği beş yılı ve sıkıntı ve çile içerisindeki kaçışını anlatan hayret verici yaşanmış bir hikayedir”[1]. ''Berbat ve sefil bir ortamda" [2], Billy, Türklerin elinde barbarlığa, pisliğe ve kötü hapishane koşullarına maruz kalmıştır. Bu çalışmada, Geceyarısı Ekspresi'nde (Midnight Express) Türk halkının temsil ediliş biçimini analiz edeceğim. Söz konusu analiz, filmin yapım ve algılanma koşullarını, yapısal özellikleri ile organizasyonu açısından yeniden yorumlamamıza imkan tanıyacaktır. Çalışma, buna ek olarak filmle ilgili önceki bakışımızı sorgulamamıza veya farklılaştırmamıza yol açabilecek olup bundan hareket ederek kendimiz ve diğerleriyle ilgili anlayış ufkumuzu değiştirebilecektir.
Özet (Çeviri)
Midnight Express, based on an autobiographical book by Billy Hayes, is an unpleasant“true story”about a young American student, who in 1970, had hashish in his possession while attempting to board a plane at Istanbul Airport. The film details Hayes' harsh imprisonment and later escape. According to the advertisements, the film is“the astounding true story, told in Billy Hayes's own words, of those five years of living hell and of the harrowing ordeal of his time on the run.”[1] In an“environment of hellish squalor”[2], Billy suffers brutality, filth and the degradation of imprisonment at the hands of Turks. In this study, I shall analyse the representation of the Turkish people in Midnight Express. Such an analysis may enable us to reinterpret the film in relation to the conditions of its production and reception, in relation to its structural features and organization. Moreover, it may enable us to question or revise our prior understanding of film and therefore alter the horizons of our understanding of ourselves and others.