Kahramanmaraş ili ve çevresinde yer alan Pterygota (Arthropoda Insecta) taksonları üzerine ekolojik ve faunistik araştırma
Ecological and faunistic research on the species of Pterygota (Arthropoda: Insecta) in Kahramanaraş &province
- Tez No: 738183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KEKİLLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışması kapsamında; 2019 – 2022 yılların da Kahramanmaraş ili ve ilçelerinde Insecta (Artropada) taksonları faunistik, ekolojik olarak araştırılmış, gözlem ve incelemeler yapılmıştır. Araştırma alanında 2019 Nisan ayında başlattığımız arazi çalışmaları 2022 yılına kadar sürmüştür. Arazi çalışmaları ağırlıklı olarak 2020 yılını kapsamaktadır. Çalışma süresince örnekler çukur tuzaklar, atrap ve gözle kontrol yöntemleri ile toplanmıştır. Toplanan böceklerin teşhis işlemleri sonucunda değerlendirilmeleri yapıldığında Insecta sınıfına ait 11 ordo, 30 familya ait taksonlar tespit edilmiştir. Bu taksonlar arasında yedi farklı familyaya ait örnekler içeren Lepidoptera takımı araştırma alanındaki en büyük çeşitliliğe sahip takson olmaktadır. Ayrıca bu çalışma sırasında nem, yağış, sıcaklık faktörlerirnin popülasyonları etkileyen en önemli öğeler olduğu belirlenmiştir. Burada her üç değerin birbirini dengelediği özellikle Haziran- Ağustos ayları; fauna çeşitliliği ve yoğunluğu bakımından daha önemli olmaktadır. Bunlara ek olarak, Coleoptera ve Heteroptera başta olmak üzere bazı taksonlar arasında, mevcut bitki zararlısı olarak kabul edilen türler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis; Insecta (Artropada) taxa were investigated in the province and districts of Kahramanmaraş between 2019 and 2022 with faunistic, ecological observations. The field studies that we started in April 2019 in the research area continued until 2022. Field studies mainly cover the year 2020. During the study, samples were collected by pit traps, trap and visual inspection methods. When the collected insects were evaluated as a result of the identification processes, takso of 11 orders and 30 families belonging to the Insecta class were determined. Among these taxa, the order Lepidoptera, which includes specimens from seven different families, is the taxon with the greatest diversity in the research area. In addition, during this study, it was determined that humidity, precipitation and temperature factors were the most important factors affecting the populations. Here, especially June-August months when all three values balance each other; fauna is more important in terms of diversity and density. In addition to these, among some taxa, especially Coleoptera and Heteroptera, species that are considered as existing plant pests have been identified.