Büyükkızılcık (Göksun-K. Maraş)fluoritlerinin jeokimyasal özellikleri
Geochemical properties of the Büyükkızılcık (Göksun-Kahramanmaraş ) fluorites
  1. Tez No: 360658
  2. Yazar: VAHİDE SEVMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF URAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş ili sınırları içinde yer alan Göksun ilçesinin Büyükkızılcık mevkiinde yer alan Dinariköyünde bulunan fluoritler ve yankayaçların REE jeokimyası, petrografisi açısından incelemesi yapılmıştır. Yapılan literatür araştırması sonucu elde edilen. 1/25000 ölçekli jeoloji haritası MTA 1998'den revize edilerek yeniden hazırlanmıştır. Yenilenen jeoloji haritası üzerinde belirli noktalarda, modeli ortaya çıkarabilmek için jeoloji enine kesitleri çıkarılmıştır. Fluorit örnekleri , çalışma kapsamı doğrultusunda jeokimya laboratuarında kırılarak saf kristaller , renklerine göre ayrılmıştır. Ayrılan fluorit örnekleri agat havanında un haline getirilip 5 er gramlık numuneler halinde paketlenerek Acme Laboratuarlarına ( Vancouer –Canada) gönderilip LİBO2 FUSION ICP / MS yöntemiyle NTE analizleri yapılmıştır. Çalışmanın konusunu oluşturan fluoritlerle birlikte çevresinde bulunan yankayaçların mineral parajenez ve adlarını belirlemek amacıyla mineralojik çalışmalar yapılmıştır. Çalışma alanlarında toplanmış olan örneklerden hazırlanan ince kesitlerin her biri ayrı ayrı polarizan mikroskopta incelenmiş ve önemli görülen yerlerden fotoğraf çekilmiştir. Çalışma alanının Yoncayolu formasyonu içerisine sokulum yapan Havcılar Graniti içerdikleri flor ve bölgedeki karbonatlı birimlerin olması nedeniyle buralarda fluorit oluşturmuş olup çevrede bulunan sıcak suyun etkisiyle birlikte pozitif tektonik bozukluklarında olmasıyla altere olmuş bir zon Büyükkızılcık fluoritleri siyenitler içerisinde olup fluoritlerin hidrotemal kökenli olduğu saptanmıştır.Ayrıca erken dönemde büyükkızılcık fluoritleri kristalize olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The current study includes the rare earth element geochemical and petrographic investigation of the fluorites and host rocks that are located near the Dinari village in the vicinity of the Büyükkızılcık area of the township of Göksun (KahramanmaraşProvince). Following the literature review, a 1:25,000 scale geological map of the study area was revised from the maps published (in 1998) by the Mineral Exploration and Research Institute of Turkey (MTA). Geological cross-sections were prepared along certain profiles using the revised map in order to obtain a geological model. Collected samples were crushed in a geochemistry lab, and pure fluorite crystals were separated on the basis of their colour. Prepared samples were fine powdered using an agate mortar and split into 5 g batches, and then sent to the Acme Laboratories (Vancouver, Canada) for rare earth element analysis by Libo2 fusion ICP-MS method. Mineralogical studies were conducted on both the fluorite samples and the nearby host rocks with an aim to determine the mineral phases and the paragenetic relationships. Thin sections were prepared for all of the samples collected from the study area. All of the thin sections were examined under a polarized microscope and photomicrographs were taken where necessary. Three separate lithological units (the Yoncayolu, Seske and Cayderesi formations) were identified in the study area. Based on the results of this study, the fluorites were formed within an alteration zone through emplacement of the F-bearing Havcılar into the carbonaceous rocks of the Yoncayolu Formation. Interaction of regional hot waters and positive tectonic deformation also contributed to the formation of this alteration zone. The fluorites, which are hosted by syenitic plutons, are of hydrothermal origin and they were crystallized at an early stage.