Fiyat adımlarındaki değişimin hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi: Borsa İstanbul örneği
The effect of tick size change on the stock return: the case of Borsa İstanbul
- Tez No: 738213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZKAN HAYKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Finansal piyasalar ekonomiler için her geçen gün önemini artırmakta olup, menkul kıymet borsalarında fon arz ve talep edenlerin maksimum fayda sağlamaları güncel piyasa şartlarına bağlı olarak yapılan düzenlemelerle yakından ilişkilidir. Söz konusu düzenlemelerden biri de hisselerin alınıp satılırken uygulanan fiyat adımı değişiklikleridir. Fiyat adımlarının, hisse senetlerinin likiditesi, işlem hacmi, işlem maliyetleri ve getirisi üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada Borsa İstanbul (BİST)' da fiyat adımlarının sadeleştirilmesinin hisse senedi getirisi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 5 Mart 2014 tarihli fiyat adımı değişikliklerinin BİST'te işlem gören seçili 20 adet şirketin getirileri üzerine etkileri Olay Analizi (Event Study) ve Bağımlı Örneklem t-Testi (Paired Samples t-Test) yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bağımlı örneklem t-testi sonuçları incelendiğinde, -3/+3 ve -5/+5 olay pencerelerinde olay öncesi ve olay sonrası kümülatif ortalama anormal getiri değerleri arasında istatistiksel olarak negatif anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Fiyat adımı değişiklikleri seçili 20 şirketin 4'ünün getirileri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olurken, kalan şirketlerin getirileri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; çalışmanın önemi, amacı, yöntemi ve literatüre katkısı açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, finansal piyasa kavramı ve finansal sistemler incelenmiş olup, borsa kavramı üzerinde durulmuş, BİST' in kullandığı emir çeşitleri, işlem yöntemleri ve fiyat adımı kavramı, Dünya'da ve Türkiye'de borsacılığın tarihsel gelişimi, borsaların yapıları ve borsalarda kullanılan temel terimler açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölümde, konu ile ilgili literatür taraması, veri seti, yöntem ve analiz sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial markets are for people who are in the economy every day, and those who supply and demand funds in their securities provide maximum benefit. One of these regulations is the price tick changes applied when buying and selling shares. Price ticks have an impact on the liquidity, trading volume, transaction costs and returns of stocks. In this study, the effect of simplification of price steps on stock returns in Borsa Istanbul (BIST) was investigated. For this purpose, the effects of price tick changes dated March 5, 2014 on the returns of 20 selected companies traded on the BIST were analyzed by Event Study and Paired Samples t-Test method. As a result, when the dependent sample t-test results were examined, it was determined that there was a statistically negative significant difference between the cumulative mean abnormal return values before and after the event in the -3/+3 and -5/+5 event windows. It was concluded that while price tick changes had a significant effect on the returns of 4 of the 20 selected companies, they did not have a significant effect on the returns of the remaining companies. In the first part of the study; the importance, purpose, method and contribution of the study to the literature are explained. In the second part, the concept of financial market and financial systems are examined, the concept of the stock market is emphasized, the order types used by BIST, the trading methods and the concept of price ticks, the historical development of stock exchange in the world and in Turkey, the structures of stock markets and the basic terms used in stock exchanges. explained. In the third chapter, which is the last part of the study, the literature review, data set, method and analysis results are explained.