Yakın dönemde Avrupa'ya düzensiz göç ve güvenlik boyutu
Recent irregular migration to Europe and its security dimension
- Tez No: 738235
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Düzensiz göç ve güvenlik ilişkisi zamanla geçirdiği değişim nedeniyle 20 yüzyılda küresel düzeyde önemli bir konu olmuştur. Arap Baharı ve Suriye Krizi sonrası, bu bölgelerde oluşan güvenlik sorunları nedeniyle çaresiz ve kendini tehlikede hisseden milyonlarca düzensiz göçmenin ana hedefi şüphesiz AB ülkeleri olmuştur. Avrupa'nın pek çok krizle uğraştığı dönemdeki bu göç hareketleri, AB politikalarında önemli değişimler meydana getirmiştir; sağ partilerin güç kazanmaya başlamış ve toplum üzerinde söylemler yoluyla güvenlikleştirme artmıştır. Bu sonuçların oluşumunda sadece göçmenler değil aynı zamanda değişen güvenlik algıları nedeniyle ortaya çıkan alternatif yaklaşımların öne sürdüğü AB içindeki çok boyutlu güvenlikleştirici aktörler ve koşullar da önemlidir. AB kurumları, güvenlik kuruluşları ve uygulamalarının yanında son dönem siyasi ikliminin en öne çıkan aktörleri sağ partiler ve popülist hareketler de söylemleriyle bu güvenlikleştirme sürecine katkı sağlayarak güç kazanmaktadırlar. Değişen medyanın da düzensiz göçmenlerin güvenlik sorunu haline gelmesinde önemli rolü bulunmaktadır. Çok boyutlu yaklaşımın gereği olarak, Avrupa'nın iç, ekonomik ve kültürel güvenlik alanlarına vurgu yapıldığı kadar göç edenlerin süreç içinde kaynak, transit ve hedef ülkelerindeki güvenlikleri de göz önüne alınmalıdır. Bu tez çalışmasında son dönemde Avrupa'ya yönelen düzensiz göç akınının çok katmanlı ve çok aktörlü güvenlik boyutlarıyla konunun nasıl ve ne derecede güvenlikleştirildiği ortaya konmaktadır. Çalışmada farklı boyutlarda çeşitli aktörlerce değişik kademelerde göçün güvenlikleştirilmesinin aslında bir güvenlik sorunu olmaktan çok güvensizlik korkusuyla ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between irregular migration and security, which has evolved over time in the 20th century, has become an important issue at the global level. Recently, after the Arab Spring and the Syrian Crisis, EU has become the main target for millions of irregular migrants who are desperate and under great threats to life in those regions. These migration movements in the recent period, in which Europe has already been dealing with many crises, have brought significant changes in the EU policies, resulting in the strengthening of right-wing parties and the increase in securitization through discourses on society. Irregular migrants are not the only ones to blame but multidimensional securitizing actors and conditions within the EU, which are suggested by alternative approaches emerged due to changing security perceptions. In addition to EU institutions, their security institutions and practices; the most prominent actors of the recent political climate, right-wing parties and populist movements, are gaining strength by contributing to this securitization process with their rhetoric. The changing media also plays an important role in making irregular migrants a security problem. As a requirement of the multidimensional approach, the internal, economic and cultural security areas of Europe should be emphasized as well as the security of the immigrants in the source, transit and destination countries during the process. This thesis reveals how and to what extent the issue has been securitized by addressing the multi-layered and multi-actor security dimensions of the irregular migration influx to Europe in the recent period. In the study, it is concluded that the securitization of irregular migration at different levels by various actors in diverse dimensions is actually a matter of fear of insecurity rather than a security problem.