Çocukluk çağı astım ilaçlarının süt dişlerinin yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisinin in-vitro olarak incelenmesi
İn- vitro investigation of the effect of childhood asthma medicines on the surface roughness of primary teeth
- Tez No: 738236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İFFET YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, sık kullanılan çocukluk çağı astım ilaçlarının süt dişlerinin yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada 60 adet çekilmiş çürüksüz insan süt kesici dişi kullanıldı. Tüm dişlerin labial mine yüzeylerinin düzensiz alanlarını pürüzsüz hale getirmek için su altında zımparalandı. Ölçümlere başlamadan önce 50 adet örnek rastgele numaralandırılarak 5 gruba ayrıldı: Grup 1 (budesonid - BUDECORT STERİ- NEB 0.25 mg/ml neb. TEVA), Grup 2 (flutikazon propiyonat- FLİXOTİDE 50 mcg), Grup 3 (salbutamol sülfat- VENTOLİN 2mg/5ml), Grup 4(montelukast - ONCEAİR 5mg) ,Grup 5(kontrol). SEM ölçümleri için her gruptan ekstra iki örnek olacak şekilde toplamda 10 örnek daha hazırlandı. Optik Profilometre ve Raman spektroskopisi ile başlangıç ölçümleri yapıldı, Taramalı Elektron Mikroskobu ile başlangıç yüzey özellikleri değerlendirildi. Daha sonra 14 günlük test süresi boyunca ilaçlar, nebülizatör, ölçülü doz inhaler, şurup ve tablet formlarında günde iki kez bir dakika süresince örneklere uygulandı. Örnekler ilaç uygulama seansları arasında yapay tükürük solüsyonunda saklandı. Optik Profilometre, Raman Spektroskopisi ve Taramalı Elektron Mikroskobu ile final değerlendirmeleri yapıldı. Optik profilometre ortalama yüzey pürüzlülüğü (Ra) ölçümlerinin grupların kendi içlerinde başlangıç ve final değerlerine bakıldığında sadece Grup 4'te anlamlı bir farklılık (p=0,013) saptanırken, diğer gruplarda bu farklılık anlamlı olmadı. SEM ile elde edilen değerlendirme ve Raman spektroskopisi analizinin sonuçlarının optik profilometre ile uyumlu olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to examine the effects of frequently used childhood asthma medications on the surface roughness of the primary teeth. In the study, 60 extracted caries-free human deciduous incisors were used. All the teeth were sanded underwater to smooth uneven areas of the labial enamel surfaces. Before starting the measurements, 50 samples were randomly numbered and divided into 5 groups: Group 1 (budesonide - BUDECORT STERI-NEB 0.25 mg/ml neb. TEVA), Group 2 (fluticasone propionate- FLIXOTIDE 50 mcg), Group 3 (salbutamol sulfate- VENTOLIN 2mg/ 5ml), Group 4 (montelukast - ONCEAIR 5mg), and Group 5 (control). A total of 10 more samples were prepared for SEM measurements, with two extra samples from each group. Initial measurements were made with the Optical Profilometry and Raman spectroscopy, and initial surface properties were evaluated with the Scanning Electron Microscopy. Then, during the 14-day test period, the drugs were administered to the samples in nebulizer, metered dose inhaler, syrup, and tablet forms for one minute twice a day. The samples were stored in the artificial saliva solution between the drug administration sessions. Final evaluations were made with the Optical Profilometry, Raman Spectroscopy, and Scanning Electron Microscopy. When the initial and final values of the optical profilometer average surface roughness (Ra) measurements were examined within the groups themselves, a significant difference was found only in Group 4 (p=0.013), while this difference was not significant in the other groups. It was observed that the results of the evaluation obtained by SEM and Raman spectroscopy analysis were compatible with the optical profilometer.