Orta gelir tuzağından çıkışta maliye politikasının rolü: Türkiye örneği
The role of fiscal policies in getting out of the middle income trap: The case of Turkey
  1. Tez No: 738244
  2. Yazar: BAŞAK NUR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Küreselleşme ile ortaya çıkan liberal politikalar ülkelerin ekonomik yapısında farklılıklar oluşturmuştur ve dış ticaretin yaygınlaşması, ticarette katma değerli ürünlerin ihracatının artması ülkelerin uyguladıkları kamu politikalarında da değişiklikler meydana getirmiştir. Üretimde yüksek teknoloji, Ar-Ge faaliyetleri, nitelikli istihdam gibi faktörleri gelişmemiş ülkelerin, katma değerli ürün üretememesi ve kamu politikalarını üretime yeterli düzeyde entegre edememesi büyümede durağanlaşmanın olmasına neden olarak ülkelerin orta gelir tuzağına yakalanma ihtimallerini artmıştır. Ülkelerin orta gelir tuzağına yakalanmasına etki eden faktörler benzer olmasına rağmen orta gelir tuzağından çıkış için uygulanması gereken politika ve stratejiler ülkelerin mali ve siyasi yapısına göre farklılık göstermektedir. Bu bilgiler ışığında çalışmada orta gelir tuzağının tanımı ve tespitine yönelik yaklaşımlar incelenmiştir. Türkiye ekonomisinin 1980 yılı öncesi ve sonrası dönemleri itibariyle makroekonomik, sektörel verileri incelenerek ülkemizin orta gelir tuzağında olduğu tespit edilmiştir. Türkiye ekonomisinin tuzağa yakalanmasına etki eden faktörlerin yüksek teknoloji düzeyiyle üretim, beşeri sermaye, dış ticarette rekabetçi yapı, Ar-Ge faaliyetlerinin yeterli düzeyde olmaması tespitinde bulunulmuş ve ilgili faktörlerin kalkınma planları kapsamında değerlendirilmesi yapılmıştır. Yüksek gelir grubundaki ülkelerle Türkiye' nin dış ticaret, teknoloji düzeyi, Ar-Ge faaliyetlerinin karşılaştırılması ve stratejik sektör tespitleri değerlendirilmesi yapılarak orta gelir tuzağından çıkışta yol gösterici olması amaçlanmıştır. Son olarak Türkiye' nin orta gelir tuzağından çıkış kapsamında stratejik politikaların hiyerarşik sınıflandırması yapılmıştır ve tuzaktan çıkış için stratejik sektör tespiti ve ilgili sektörlerde maliye politikası araçlarından teşvik ve harcama politikaları kapsamında kısa ve uzun vadeli politika önerileri ile Türkiye'nin orta gelir tuzağından çıkması mümkün olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liberal policies that emerged with globalization have created differences in the economic structure of countries. With the spread of foreign trade and the increasing importance of exports of value-added products in trade, changes have occurred in public policies. The possibility of being caught in the middle income trap has increased due to the inability of countries with undeveloped factors such as high technology in production, research and deveolopment activities, qualified employment to produce value-added products and the stagnation in growth. Although the factors affecting countries being caught in the middle income trap are similar according to their economic structure, the policies and strategies to be implemented to get out of the middle income trap differ according to the financial and political structure of the countries. In the light of this information, approaches to the definition and detection of the middle income trap are examined in this study. By examining the macroeconomic and sectoral data of the Turkish economy before and after 1980, it has been determined that our country is in the middle income trap. It has been determined that the factors affecting the Turkish economy's being caught in the trap are production with high technology level, human capital, competitive structure in foreign trade, research and deveolopment activities are not at a sufficient level, and the relevant factors are evaluated within the scope of development plans. It is aimed to guide the way out of the middle income trap by comparing foreign trade, technology level, research and deveolopment activities and strategic sector determinations of Turkey and high-income countries. Finally, a hierarchical classification of strategic policies has been made within the scope of Turkey 's exit from the middle income trap, and it has been concluded that it is possible for Turkey to get out of the middle income trap with strategic sector determination for exiting the trap and short and long term policy recommendations within the scope of incentive and expenditure policies, which are among the fiscal policy tools in the relevant sectors. has been reached.