TRACECA Projesi'nin Türkiye'ye etkisi ve orta gelir tuzağından çıkışta önemi
The effects of the TRACECE Projects in Turkey and it's importance of exi̇sti̇ng mi̇ddle income trap
  1. Tez No: 418172
  2. Yazar: SANER ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEKİP YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Economics, Transportation, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AB projesi olan Avrupa-Kafkasya-Asya Ulaştırma Koridoru (Transport Corridor Europe Caucasus Asia-TRACECA) Projesi ile bölge ülkeleri güvenli ve hızlı güzergâhlar belirlemiş, bir dizi yatırım projesi ve teknik yardım programları oluşturmuş, denize kıyısı olmayan Orta Asya ülkelerinde demiryolu ulaştırması öne çıkmıştır. TRACECA Projesi aracılığıyla, projeye üye ülkelerde ulaştırma altyapısının gelişmesinden hareketle bölgesel kalkınmanın başlaması öngörülmektedir. Ulaştırma altyapısının gelişmesi, taşıma maliyetlerini aşağı çekerek ticareti ve uzmanlaşmayı teşvik edecektir. Böylece iktisadi aktivitenin mekana yayılmasını sağlayarak bölgesel gelişmişlik farklılıklarını azaltacaktır. TRACECA ile birlikte kısa dönemde ortaya çıkacak değişim ve gelişim; üretimi, istihdamı, girdi ve çıktı miktarlarını olumlu olarak etkilerken süreç içinde piyasa işleyişinden kaynaklı dinamik büyüme etkisi ile de pek çok iktisadi süreci kendiliğinden harekete geçirerek ve verimliliği artırarak, Türkiye'nin Orta Gelir Tuzağı'ndan çıkışında yardımcı olacaktır. Bu çalışmada, TRACECA Projesi'nin Türkiye'ye etkisi ve Orta Gelir Tuzağı'ndan çıkıştaki öneminin ortaya koyulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The EU project Europe-Caucasus-Asia Transport Corridor countries in the region the project has identified a safe and fast routes, it has created a series of investment projects and technical assistance programs, landlocked rail transport in Central Asian countries came to the fore. Through the TRACECA, project member countries in the development of transport infrastructure it is expected to start moving to regional development. The development of transport infrastructure will encourage trade and specialization pulling down transportation costs. Thereby reducing regional disparities by providing the space to spread economic activity. It will emerge in the short term with the TRACECA change and development; production, employment, input and affects the output amount of positive, process-induced dynamic growth effects from the inside market functioning in many economic process by increasing the passing and efficiency of their own motion to countries in the Middle Income Trap will help you exit from this trap. In this study, the effect of the TRACECA project in Turkey and the Middle Income Trap is intended to put forward the importance of exit.