Orta öğretim öğrencilerinin dijital dönüşüme yönelik içerik farkındalığının ölçülmesi
Measuring secondary school students' content awareness for digital transformation
  1. Tez No: 738319
  2. Yazar: UFUK ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR KUBAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bilginin ve teknolojinin üretilme hızı ile tüketilme hızının oransal olarak büyüdüğü göz önünde bulundurulduğunda, bilimsel bilgiye dayalı teknolojinin toplumun tüm kesimleri ve devletler için önemi artmaktadır. Ülkelerin, teknolojiyi üretmesi, kontrol altında tutması ve kullanıma sunması, nitelikli ve yüksek eğitimli bireyler sayesinde gerçekleşecektir. Bu bakımdan eğitim ile ilgili süreçlerin dijital dönüşüm açısından iyi yönetilmesi, toplumun farkındalığının yükseltilmesi önem arz etmektedir. Nitelikli iş gücü potansiyeli taşıyan ortaöğretim seviyesindeki öğrencilere gerekli bilincin verilmesi gerekmektedir. Yapılan çalışmayla ortaöğretim seviyesindeki öğrencilerin dijital dönüşüm ile ilgili içerik farkındalığının ortaya konulması için bir ölçek geliştirme çalışması yapılmış ve elde edilen bulgular ortaya konulmuştur. Araştırma nicel araştırma yöntemine göre desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini Bilecik ilinde öğrenim gören ortaöğretim seviyesindeki 10.345 öğrenci, örneklemini ise tesadüfi örnekleme yoluyla ulaşılan 1221 öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan çalışma tutarlı olmayan 25 öğrencinin formunun çıkarılmasıyla 1196 öğrenciye ait veri seti üzerinden yürütülmüştür. Bu kapsamda veri setine kapsam geçerlilik analizi, güvenilirlik analizi, faktör analizi uygulanmış, Bilgi (20), Fayda (13), Etki (8) olmak üzere 3 faktör altında toplanmış olan 41 maddeden oluşan Dijital dönüşüm İçerik Farkındalığı Ölçeği elde edilmiştir. Veri seti vasıtasıyla öğrencilerin demografik özelliklerine ait oluşturulan hipotezler sınanmıştır. Elde edilen bulgularda, öğrencinin öğrenim gördüğü ilçe, sınıf, okul türü, program türü, alan dal türü, bölüm, tablet telefon bilgisayar kullanım süresi, bilgi kaynağı ve haberdar olma durumu açısından anlamlı fark oluştuğu, tablet telefon bilgisayar kullanımı açısından ise anlamlı fark oluşmadığı tespit edilmiştir. Cinsiyet ve yaş grubu açısından ise modelin bütünselliği düşünüldüğünde moderatör bir etki olabileceği tespit dilmiştir. Çalışmanın sonunda uygulayıcılara, araştırmacılara ve politika geliştirenlere ışık tutabilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Considering that the rate of production of knowledge and technology and the rate of consumption grow proportionally, the importance of technology based on scientific knowledge for all segments of society and states increases. Countries will be able to produce, control and use technology thanks to qualified and highly educated individuals. In this respect, it is important to manage the educational processes well in terms of digital transformation and to raise the awareness of the society. Necessary awareness should be given to secondary school students who have the potential of a qualified workforce. With the study, a scale development study was conducted to reveal the content awareness of secondary school students about digital transformation and the findings were revealed. The research was designed according to the quantitative research method. The population of the research consists of 10,345 secondary school students studying in Bilecik, and the sample is 1221 students reached by random sampling. The study was carried out on the data set of 1196 students by removing the forms of 25 students who were not consistent. In this context, content validity analysis, reliability analysis, factor analysis were applied to the data set, and the Digital Transformation Content Awareness Scale consisting of 41 items gathered under 3 factors as Knowledge (20), Benefit (13), Impact (8) was obtained. By means of the data set, the hypotheses about the demographic characteristics of the students were tested. In the findings, it was determined that there was a significant difference in terms of the district, class, school type, program type, field branch type,department, tablet phone computer usage time, information source and state of being informed, but there was no significant difference in terms of tablet phone computer use. has been done. Considering the integrity of the model in terms of gender and age group, it has been determined that there may be a moderator effect. At the end of the study, suggestions that can shed light on practitioners, researchers and policy makers are presented.