Revizyonizmin savunmacı anlatısı: Putin dönemi Rus dış politikasında 'Rus dünyası'
A defensive narrative of revisionism: The 'Russian world' in Russian foreign policy under Putin
  1. Tez No: 738359
  2. Yazar: OĞUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KÖREMEZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Eski-Sovyet coğrafyasında liderlik iddiası ve Batı tarafından saygı görme isteği, Kremlin'i bölgesinde daha sert ve saldırgan bir dış politikaya itmektedir. 2008'de Gürcistan'daki Ağustos Savaşı, 2014 yılında Kırım'ın ilhakı ve 2022'de Ukrayna'yı işgal girişimi, Kremlin'in yakın çevresindeki politikasının gittikçe şiddetini artan bir revizyonizmle şekillendiğini göstermektedir. Diğer taraftan Kremlin dış politikasını savunmacı bir anlatı ile inşa etmekte ve meşrulaştırmaktadır. Bu savunmacı anlatının merkezinde büyük oranda eski-Sovyet alanının dış etkilere karşı muhafaza edilme isteği ve ihtiyacı yer almaktadır. Son yıllarda“Rus Dünyası”(Russkiy mir) olarak isimlendirilen bu coğrafyanın Rus etkisinden çıkma ihtimali, Kremlin için bir beka meselesidir. Rus Dünyası'nın birden çok anlamı ve kullanımı vardır: Rusya'nın lider olduğu ve merkezinde yer aldığı bir coğrafi tasavvur, Batı tarafından büyük güç olarak tanınmayı sağlayabilecek bir mekân veya Moskova etkisinin eski-Sovyet coğrafyasında muhafazasını sağlayacak işlevsel bir yumuşak güç stratejisi olarak görülebilir. Her üç anlamda da Rus Dünyası, Rusya'nın savunmacı anlatısını sürdürmesi için bir önemli bir araçtır. Bu tezin ilk bölümü Rus Dünyası'nı hayal edilen bir coğrafya ve medeniyet alanı olarak ele alacaktır. İkinci bölüm Rus Dünyası'nı, büyük güç kimliğini korumak isteyen Rusya'nın revizyonist bir projesi olarak tartışacaktır. Son bölümde Rus Dünyası, Kremlin'in yumuşak gücünün bir uygulama alanı olarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of being the leader of the former Soviet space and the desire to be respected by the West lead the Kremlin to pursue an assertive foreign policy in its neighborhood. The August War in Georgia in 2008, the annexation of Crimea in 2014, and the bold attempt to invade Ukraine in 2022, all show that Kremlin's near abroad policy is shaped increasingly by revisionism. However, the Kremlin constructs and justifies its foreign policy with a defensive narrative. Central to the defensive narrative is the desire and need to protect the former Soviet space from foreign influences. The possibility of losing this geography, which is recently called the“Russian World”(Russkiy mir) is a matter of survival for the Kremlin. The Russian World has more than one meaning and usage: a geographical imagination where Russia is the leader and the center, a space in which Russia can be recognized as a great power by the West, and a soft power strategy that can help Moscow's influence in the former Soviet space. The Russian World is an important tool for Russia's defensive narrative in all three meanings. The first part of the thesis deals with the Russian World as imagined geography and civilizational space. The second part discusses the Russian world as Russia's revisionist project to protect its Great Power identity. The last part evaluates the Russian World as a space where the Kremlin practices its soft power.