Populist foreign policy: The cases of Turkey, Hungary, Venezuela and Greece
Populist dış politikalar: Türkiye, Macaristan, Venezuela Yunanistan
  1. Tez No: 755915
  2. Yazar: HANDENUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Popülist dış politika konusu, popülizm literatürünün genişleyen bir bölümünü oluşturmaktadır. Popülist vakaların sayısının ve dünya siyaseti üzerindeki etkisinin artması ile, popülist liderlerin ne tür dış politikaları benimsedikleri sorusu gündeme gelmektedir. Popülist dış politikaları sistematik olarak karşılaştırma konusunda literatürdeki boşluğu göz önünde bulundurarak, bu çalışma, dört popülist dış politika örneğini, Türkiye, Macaristan, Venezuela ve Yunanistan'ı karşılaştıracaktır. Bu kapsamda, popülist dış politikaların sistematik olarak açıklanabilecek ortak ve farklı noktaları olduğunu savunulmaktadır. Bu amaçla, ideoloji, yani sağ veya sol popülizm; ve dış politika hedeflerindeki revizyonizm düzeyi, yani revizyonist veya savunmacı dış politikalar, farklı popülist dış politika örnekleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları açıklamak için kullanılacakatır. Son olarak ikili bir karşılaştırma tablosu çizilecek; ve dört popülist dış politika örneği, küreselleşmenin getirdikleri arasında sayılabilecek ve popülist liderlerin dış politikalarının önemli bir bölümünü üzerine inşa ettikleri dört dış politika alanı altında incelenecektir. Sonuç olarak, bulgular popülist dış politikaların ideolojik duruşlarına ve revizyonizm seviyelerine göre kategorize edilebileceğini göstermektedir. Ayrıca popülist dış politikaların, incelenen dört dış politika alanında benzer ve farklı özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Populist foreign policies constitute a growing part of the populism literature. The rising numbers of populist cases, and their increasing impact on world politics lead to the question of what kind of foreign policy agendas populist leaders prefer. Considering the gap in the literature in terms of applying the method of comparison to systematically analyze populist foreign policies, this study will compare four populist foreign policy cases, Turkey, Hungary, Venezuela, and Greece. This thesis argues that populist foreign policies have common and different points that can be systematically explained. To prove this fact, the ideological component, namely right-wing or left-wing populism, and the revisionism level in the foreign policy goals, i.e., revisionist or defensive foreign policies, are used to explain the similarities and differences between populist foreign policies. Drawing a two-paired comparison table in the end, the four cases will be examined under four foreign policy indicators that can be considered the attributes of globalization, and that populist leaders construct an important part of their foreign policies on. In the end, the results show that populist foreign policies can be categorized in accordance with their ideological stances, and revisionism levels. Also, they imply that populist foreign policies have similar and divergent features under four foreign policy indicators.