Rusya Federasyonu büyük stratejisinin dönüşümü (2000-2022)
The transformation of Russian grand strategy (2000-2022)
  1. Tez No: 949807
  2. Yazar: ALPEREN KÜRŞAD ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma 2000-2022 yılları arasında Rusya Federasyonu'nun büyük stratejisindeki dönüşümü ayrı dönemler halinde incelerken; büyük strateji kavramına özgün bir tanım getirmek ve yine kavramın inceleneceği birimler için bir kılavuz oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Rusya'nın ulusal rolünün ve ulusal yeteneklerinin ne olduğu sorularının üzerine kurgulanırken; akıllı uyum, zamanını bekleme, bölgesel sınırlama ve revizyonizm stratejileri hipotez düzeyinde sınanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation of the Russian Federation's grand strategy between 2000 and 2022 through a periodized analysis. It aims to provide an original definition of the concept of grand strategy and to establish a guiding framework for identifying the units of analysis through which the concept will be examined. The study is structured around the core questions of Russia's national role and national capabilities, and it tests four strategic approaches at the level of hypothesis: smart alignment, strategic patience, regional containment, and revisionism.