Kurşun (II) iyonlarının bulutlanma noktası ekstraksiyonuyla seçiçi önderiştirilmesi ve tayini
Selective preconcentration and determination of lead (II) ions by cloud point extraction
  1. Tez No: 738385
  2. Yazar: GİZEM KAHVE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SÜRME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, sulu ortamda bulunan kurşun (II) metal iyonlarının, bulundukları sulu ortamdan bulutlanma noktası ekstraksiyonu yöntemi ile önderiştirilmesi ve alevli atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile tayini için gereken optimum şartlar belirlenmiştir. Yapılan araştırmada öncelikle sulu ortamda bulunan kurşun (II) iyonları ile tiyonin klorür ligandı arasında bir kompleks oluşturulmuştur. Oluşan bu kompleksi yüzey aktif maddece zengin fazda zenginleştirmek için bulutlanma noktası ekstraksiyonu yöntemi optimize edilmiştir. Kurşun (II) iyonlarını içeren analit çözeltilerde, ortam pH'sı, ligand ve yüzey aktif madde miktarı, sıcaklık, denge zamanı ve yabancı iyonların etkileri gibi parametreler incelenerek optimizasyon sağlanmıştır. Yüzey aktif maddece zengin faza zenginleştirilen kurşun (II)-TCl kompleksleri 1,0 M metanolde HNO3 ile çözülüp seyreltildikten sonra kurşun iyonlarının derişimi alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayin edilmiştir. Geliştirilen yöntemin validasyonu standart referans madde analizi ile gerçekleştirilmiş ve yöntem bazı maden suları ve içme sularında bulunan kurşun iyonlarının önderiştirilmesi ve tayininde başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optimum conditions for the preconcentration of lead (II) metal ions in aqueous media by cloud point extraction method and their determination by flame atomic absorption spectrophotometer were determined. In the research, firstly, a complex was formed between the lead (II) ions in the aqueous medium and the thionine chloride ligand. The cloud point extraction method was optimized to enrich this complex in surfactant-rich phase. Parameters such as ambient pH, amount of ligand and surfactant, temperature, equilibrium time and effects of foreign ions were examined and optimization was achieved in analyte solutions containing lead (II) ions. The concentration of lead ions was determined by flame atomic absorption spectrometry after the lead (II)-TCl complexes enriched to the surfactant-rich phase (pre-prepared) were dissolved and diluted with HNO3 in 1.0 M methanol. The validation of the developed method has been achieved by using standard reference material and the method was successfully applied in the preconcentration and determination of lead ions in some mineral waters and drinking water.