Prematüre bebeklerde kanguru bakımının perfüzyon indeksi, kalp tepe atımı ve oksijen satürasyonuna etkisi
The effect of kangaroo care on perfusion index, peak heart rate and oxygen saturation in premature infants
- Tez No: 738392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAZİLE SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Kanguru bakımı, prematüre bebeğin sadece bebek bezi ve bir başlık ile ebeveynin göğüsleri arasına yüzükoyun dik pozisyonda yatırılmasıyla ten tene temasın sağlandığı, prematüre bebeklerin sağlığını ve iyilik halini korumak için kullanılan güçlü ve uygulanması basit bir yöntemdir. Amaç: Bu çalışma, prematüre bebeklerde kanguru bakımının perfüzyon indeksi, kalp tepe atımı ve oksijen satürasyonuna etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Yöntem: Araştırma ön test son test kontrol gruplu deneysel bir tasarımdır. Çalışmada özel bir Üniversite hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan 76 prematüre bebek yer aldı. Kanguru bakımı yapılan (n=38 deney) kanguru bakımı yapılmayan (n=38 kontrol) 2 grup oluşturuldu. Çalışma verileri,“Anne Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Kanguru Bakımı İzlem Formu”ile elde edildi. Çalışma için etik kurul, kurum ve katılımcıların ebeveynlerinden gönüllü izni alındı. Bulgular: Hem deney hem de kontrol grubunun sosyodemografik ve klinik karakteristikleri birbirine benzerdi. Deney grubunda kontrol grubuna göre; kanguru bakımından 45 dakika önce perfüzyon indeksi, kalp tepe atımı ve oksijen satürasyonları arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0,005). Ancak, kanguru bakımının 15-45. dakikası arasında kalp tepe atımları daha düşüktü, oksijen satürasyonları ise daha yüksekti .
Özet (Çeviri)
Introduction: Kangaroo care is a powerful and simple method used to protect the health and well-being of premature babies, where skin-to-skin contact is ensured by placing the premature baby in an upright position between the parents' breasts with only a diaper and a cap. Aim: This study was planned to determine the effect of kangaroo care on perfusion index, heart rate and oxygen saturation of premature babies. Method: The research is an experimental design with pretest posttest control group. The study included 76 premature babies hospitalized in the neonatal intensive care unit of a private university hospital. Two groups were formed, with kangaroo care (n=38 experimental) and without kangaroo care (n= 38 control). Study data were obtained with“Mother Descriptive Information Form”,“Baby Descriptive Information Form”and“Kangaroo Care Follow-up Form”. Voluntary consent was obtained from the ethics committee, the institution and the parents of the participants for the study. Results: Sociodemographic and clinical characteristics of both the experimental and control groups were similar. In the experimental group compared to the control group; There was no significant difference between perfusion index, peak heart rate and oxygen saturation 45 minutes before kangaroo care (p>0,005). However, kangaroo care was 15-45. Heart beats were lower and oxygen saturations were higher. The changes in these values were statistically significant (p< 0.05).