Dönme hareketine yüksek boyutlu cebirlerle farklı bir yaklaşım
A different approach to rotational motion with high dimensional algebras
  1. Tez No: 738391
  2. Yazar: EMRAH TOSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada fen ve mühendislik uygulamalarının birçok kısmında sıklıkla görülen dönme ve öteleme hareketlerinin dönme bölümü detaylı olarak ele alınmıştır. Bu kapsamda dönme olayı Euler açıları, Cayley-Klein ve Euler parametreleri, Rodrigues formülü, de Moivre formülü gibi başlıklarla ele alınmış ve bu dönme olayına ait bir örnek problem bu yöntemlerle incelenmiştir. Bunlara ilave olarak; reel, kompleks ve dual kuaternion cebrine ait çözümler de ele alınarak bu cebirlerin izomorf oldukları ve farklı temsillerinin sunulabildiği reel kuaternionlar için 2×2 ve 4×4 matris gösterimleri, kompleks ve dual kuaternionlar için ise 2×2, 4×4 ve 8×8 matris gösterimleri ayrı ayrı örneklenerek gösterilmiştir. 8×8 matris gösterimleri literatürde ilk defa sunularak, basit bir dönme işlemi için farklı ve alternatif temsillerin olduğu ortaya konmuştur. Bu sayede 24 farklı yöntem ile aynı dönme operasyonunun sağlandığı ve sonuçların aynı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the rotational part of rotational and translational movements, which are frequently encountered in many parts of science and engineering applications, is discussed in detail. In this context, the rotation event is handled with topics such as Euler angles, Cayley-Klein and Euler parameters, Rodrigues formula, de Moivre formula an one example problem associated with this rotation has been examined with these methods. In addition; by considering the solutions of real, complex and dual quaternion algebras, 2×2 and 4×4 matrix representations for real quaternions and 2×2, 4×4 and 8×8 matrix representations for complex and dual quaternions, which are isomorphic and different representations, are illustrated separately onto the same example. 8×8 matrix representations have been presented for the first time in the literature, revealing that there are different and alternative representations for a simple rotation operation. In this way, it has been shown that the same rotation operation is provided with 24 different methods and the results are the same.