Türkiye'de A grubu ruhsatlı Bursa Büyükşehir Belediyesi hayvanat bahçesinin zoolojik durumu
The zoologic research of Bursa Metropolitan Municipality park zoo with a group license in Turkey
- Tez No: 738393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SELÇUK ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 2021 yılına kadar sayıları 11 olan A grubu ruhsata sahip hayvanat bahçeleri ve akvaryumlardan birisi olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesinin zoolojik durumu ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada sunulan bilgiler 2019 ve 2021 yıllarının Mayıs ayları arasında Hayvanat Bahçesi görevlileri ve ziyaretçilerle yapılan görüşme ve gözlemlerin yanı sıra tutulan yazılı kayıtlara dayanmaktadır. Hayvanat bahçesinde subspecies (alt tür) ve varyete (çeşit) hariç, Reptilia (Sürüngenler)'dan 8 tür, Aves (Kuşlar)'den 64 tür ve Mammalia (Memeliler)'dan 42 tür olmak üzere toplam 114 türün barındırıldığı tespit edilmiştir. Sürüngenlerden 1 tür, kuşlardan 27 tür ve memelilerden de 10 tür Türkiye'nin zoolojik çeşitliliğindendir. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN)'nin Kırmızı listesinde türün geleceği ile ilgili tayin edilen kategorilere göre değerlendirilmesi yapılmayan (NE) 3 tür, yetersiz verisi olan (DD) 1 tür, en az endişeli olan (LC) 72 tür, yakın tehdit altında olan (NT) 8 tür, savunmasız olan (VU) 10 tür, nesli tükenmekte olan (EN) 11 tür, nesli ciddi (kritik) tehlikede olan (CR) 3 tür ve nesli tükenmiş olan (EX) 1 tür tespit edilmiştir. Ayrıca 5 türün de koruma kategorisi belirlenememiştir. Barındırılan Geronticus eremita (Kelaynak kuşu), Equus africanus (Afrika eşeği), Varecia rubra (Kırmızı yakalı lemur), nesilleri ciddi tehlike altında olan (CR) kategoride yer alan türlerdendir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the zoos and aquorimus having A group license, their number are 11 in 2021, The Bursa Metropolion Park Zoo's zoological case was revealed. The information presented in this study is based on interviews with officer and visitors at the zoo between May 2019 and May 2021, besides the written recold held. In the zoo has confirmed to be be hosted except suspecies and varity 114 species in total, 8 species from reptilia, 64 species from aves, 42 species from mammalia. One species from reptilia, 27 species from birds and 10 species from mamalia are from varierty of Turkey. According to assigned categories about to the future of the species in red list of International Union for Conversation of Nature (IUCN) has been confirmed 3 species with inadequate data, 1 species with insufficent data, 72 species with the least concernad, 8 species under close threaten, 10 species unguarded 11 species endangered, 3 species critical endangered and o species extincted Also protect categories of 5 species are not specified. Geronticus eremita, Equus africanus, Varecia rubra are species from which categories generations are in serions danger level of welfare.