Bir üniversite hastanesi sağlık personelinin COVID 19 pandemi sürecinde sağlık algısı ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evulation of health perceptions and nutritional habits of Auniversty hospital health personnel during the COVID-19 pandemi̇cprocess
- Tez No: 738394
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN, YRD. DOÇ. DR. NUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada üçüncü basamak bir hastanede çalışan sağlık personelinin pandemi sürecindeki sağlık algılarını, beslenme alışkanlıklarını ve bunlarla ilişkili faktörleri değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kesitsel tipte bir araştırma olan bu çalışma, 01.05.2021-31.08.2021 tarihleri arasında NEÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları ile yapıldı. Katılımcılara araştırmacılar tarafından oluşturulan sosyodemografik bilgi formu, Sağlık Algısı Ölçeği (SAÖ) ve Sağlıklı Beslenme Tutumu Ölçeği'ni (SBİTÖ) içeren anket formu uygulandı. Bulgular: Çalışmaya katılan 386 katılımcının yaş ortalaması 33,18±7,58 (min=19, maks=58) yıl ve %53,6'sı (n=207) erkek, %46,4'ü (n=179) kadındı. Katılımcıların %65,3'ü (n=252) evli, %24,6'sı (n=95) yüksekokul mezunu ve %41,2'si (n=159) üniversite mezunuydu. Katılanların %22,1'i (n=85) doktor, %29,8'i (n=115) yardımcı sağlık personeli, %21,2'si (n=82) idari personel ve %26,9'u (n=104) diğer personel (temizlik görevlisi, güvenlik…) olarak görev yapmaktaydı. Sağlık personelinin %43,8'i (n=169) zayıf/normal kilolu, %43,8'i (n=169) fazla kilolu ve %12,4'ü (n=48) obezdi. Pandemi sürecinde katılımcıların %22,6'sının yeme alışkanlığında değişme olduğu, %44,0'ının kilosunda artış olduğu ve %22,8'inin koronavirüsten korunmak için şifalı bitki/probiyotik tüketmeye başladığı tespit edildi. Katılımcıların SBİTÖ toplam puan ortalaması 71,94±10,98 olup sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları genelde yüksek bulundu. Kadın katılımcıların SBİTÖ toplam puanı ve beslenme hakkında bilgi düzeyi erkek katılımcılara göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to evaluate the health perceptions, eating habits and related factors of medical personnel in a third-level hospital during the pandemic process. Materials and methods: This study, which is a cross-sectional type of research, was conducted with health care workers working at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital between 01.05.2021-31.08.2021. The participants were subjected to a questionnaire including the sociodemographic information form created by the researchers, the Perception of Health Scale (PHS) and the Healthy Eating Attitude Scale (HEAT). Results:The mean age of the 386 participants in the study was 33.18±7.58 (min=19, max=58) years, and 53.6% (n=207) were male and 46.4% (n=179) were female. Of the participants, 65.3% (n=252) were married, 24.6% (n=95) were associate degree, and 41.2% (n=159) were college graduates. Of the participants, 22.1% (n=85) were doctors, 29.8% (n=115) were auxiliary medical personnel, 21.2% (n=82) were administrative personnel, and 26.9% (n=104) were other personnel (cleaning staff, security, etc.). 43.8% (n=169) of the medical personnel were underweight/normal weight, 43.8% (n=169) were overweight and 12.4% (n=48) were obese. During the pandemic process, it was found that 22.6% of the participants had a change in their eating habits, 44% had an increase in their weight, and 22.8% had started consuming medicinal plants/probiotics to protect themselves from the coronavirus. The mean HEAT total score of the participants was 71.94±10.98 and their attitudes towards healthy eating were generally found to be high. The total HEAT score and nutritional information levels of the female participants were found to be significantly higher than the male participants (p=0.001).