Comparison of zinc nanoparticles obtained with plant extract with different zinc sources and their effects on egg yield and quality traits in layer quails diets
Bitki özütü ile elde edilen çinko nanopartiküllerin farklı çinko kaynakları ile karşılaştırılması ve yumurtacı bıldırcınlarda yumurta verimi ve kalite özellikleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 738417
  2. Yazar: SAIF SHAKIR ALJASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada, yumurtacı bıldırcın karma yemlerine 3 ve 6 mg/kg düzeylerinde inorganik, organik ve bitki özütlü nano çinko ilave edilmiş ve 56 gün süreyle beslenmiştir. Rasyonlarına ilave edilen farklı Çinko kaynaklarının canlı ağırlık, canlı ağırlık değişimi, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, yumurta ağırlığı, yumurta kabuk ağırlığı, yumurta eni, yumurta boyu, şekil indeksi, sarı ağırlığı, yumurta sarısı rengi (L*a*b*) gibi özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada 175 adet dişi bıldırcın kullanılmıştır. Yapılan çalışmada gruplar arasında bitiş canlı ağırlık farkları istatistiksel olarak önem arz etmemiştir (P>0.05). Yapılan çalışmada rasyonlarına farklı oranda farklı Zn kaynaklarının ilavesi deneme süresince ortalama yem tüketimlerini yükselttiği tespit edilmiştir. Farklı Zn kaynaklarının rasyona ilavesi ile yapılan çalışmada yumurta boyu en yüksek rasyona 3 mg/kg organik Zn ilave edilen grupta tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 3 and 6 mg/kg inorganic, organic and plant extract nano zinc were added to layer quail compound feed and animals were fed with these diets for 56 days. Live weight, live weight gain, feed consumption, feed conversion ratio, egg weight, eggshell weight, egg width, egg length, shape index, yolk weight and egg yolk color (L*, a* and b*) parameters were investigated. Totally, 175 female quail were used in present experiments. Effects of experimental treatments on final live weights were not found to be significant (P>0.05). It was determined that the addition of different Zn sources at different rates to quail rations increased the average feed consumption throughout the experiments. In present experiments conducted with the addition of different Zn sources to the ration, the greatest egg length was determined in 3 mg/kg organic Zn-supplemented group.